Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Ground Zero, New York

.štefan Hríb .názory .editoriál

Keď som pred 21 rokmi prišiel na Ground Zero, uvidel som obrovskú kopu železa, dym a naokolo plačúcich ľudí. Dnes tu vidím uhladené chodníky a košaté stromy, krásny pamätník a naokolo kypiaci život. Entropia tu klesla.

Štefan Hríb

niekedy je to tak, že všetko vyzerá temne. Američania to zažili pri Pearl Harbour a potom aj 11. septembra 2001, Briti pri bombardovaní Londýna a potom aj pri kríze v 70-tych rokoch, Česi a Slováci po Mníchove a potom aj v auguste 1968. Temné chvíle nás zvyčajne desia a znehybňujú. Ale paradoxne sú to práve temné chvíle a často aj veľké utrpenie, ktoré majú potenciál posunúť ľudí, národy a štáty dopredu.

Briti sa pod Churchillovým vedením Hitlerovi vzopreli – a nielenže vyhrali, ale aj vnútorne zosilneli. Aj premiérka Thatcherová sa kríze 70-tych rokov postavila čelom, a hoci to mnohých zabolelo, napokon sa Británia vrátila do postavenia, v ktorom spolurozhodla o porážke komunizmu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite