Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovenskí futbalisti v úvode EURO vyhrali nad Poľskom 2:1.

Mojej, ale nielen mojej mame, patrí vďaka

.eugen Korda .názory

Na úvod len toľko. Takých mamičiek, akou bola tá moja, boli v komunistickom Československu tisíce. Aj preto moje slová patria aj im. Ak nežijú, nech ich, samozrejme, ak chcú, prijmú ich deti a vnúčatá, lebo keby nebolo ich milujúcich, odvážnych a charakterných žien, tak by tu mnohí z nás neboli.

Eugen Korda

v roku 1950 obvinili môjho otca komunisti z protištátnej činnosti a odsúdili ho na 16 rokov tvrdého väzenia. Podobne naložili s mnohými členmi našej rodiny. V Československu sa v tej dobe zatváralo a popravovalo ostošesť. Takých rodín akou tá naša boli tisíce.

Mnoho rokov po otcovom návrate z väzenia a smrti oboch rodičov som si konečne prečítal otcovu korešpondenciu s mamou. Samozrejme, písať mohli len to, čo im väzenskí cenzori písať povolili. V podstate tam boli také banálne vety: Mám sa dobre, nič mi nechýba, myslím na teba, bozkávam ťa. Nič iné by im napísať a hlavne poslať nepovolili. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite