Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Prečo sme za odluku cirkvi a štátu

.štefan Hríb .názory .editoriál

Na Slovensku sa to vníma tak, že ak je niekto proti odluke, je zástancom silnej cirkvi, a ak je, naopak, za odluku, chce cirkev oslabiť. Pritom je to presne naopak – odluka by cirkev oslobodila a tým výrazne posilnila.

Štefan Hríb

aktuálna iniciatíva SaS za odluku cirkvi od štátu bola odštarovaná najhorším možným argumentom. Tvrdenie, že dnešné desiatky miliónov pre cirkvi zo štátneho rozpočtu by mohli byť použité efektívnejšie, sa jednak nedá vecne overiť, pretože nie všetko je možné zmerať finančne – určite nie prínos cirkví pre celú spoločnosť. Najmä ale ide o formuláciu, ktorá v sebe nesie pachuť útoku a aj istej hádam nechcenej urážky, čo je pre triezvu diskusiu o tejto komplikovanej téme zničujúce. Ale to, že SaS použila pochabý argument, nehovorí nič proti myšlienke odluky.

Tento časopis je od svojho založenia priestorom dialógu medzi konzervatívcami a liberálmi. Nemyslíme si, že prví či druhí musia nakoniec vyhrať, skôr sa takého triumfu obávame. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite