Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cirkev mladých, cirkev starých

.marína Gálisová .názory .cirkev pod lupou

Tuším, že tento komentár môže niekoho uraziť. No jeho cieľom nie je provokovať. Len ma zaujal jeden jav – možno skôr na úrovni môjho individuálneho dojmu. Skúste posúdiť.

Marína Gálisová

mám pocit, akoby bola cirkev na Slovensku cirkvou mladých a cirkvou starých. Na jednej strane je pomerne veľa akcií a aktivít, ktoré farnosti organizujú s cieľom osloviť mladých veriacich (aj zatiaľ neveriacich). Na druhej strane je množstvo ľudí v dôchodkovom veku v kostolných laviciach – a nielen v laviciach, niektorí niečo organizujú, zapájajú sa ako lektori, pomáhajú kňazom a celkovo smerujú svoju energiu do farského života. A farský život je potom pre mladých aj pre starých niečím lákavým – mladí sa v ňom hľadajú (seba samých i navzájom), utvárajú priateľstvá, občas lásky. A starí zase dostávajú nový impulz po odsťahovaní dospelých detí, môžu sa realizovať, ale aj ľahšie znášať  krízové momenty svojej životnej etapy.

Jedno aj druhé je obrovsky pozitívny jav. A mladí aj starí sú pre cirkev prirodzeným zdrojom zbožnosti. Od tých prvých dostáva dar nadšenia a odhodlania, od tých druhých upokojenie, možno aj vytúženú cnosť pokory.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite