Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako prípad Kočnera a Ruska mení ľudovú múdrosť

.anton Vydra .názory

Sudca Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici nevidí dôvod na väzbu Mariána Kočnera a Pavla Ruska. Pripomenulo mi to príbeh z Dobšinského rozprávok, ktorý zrejme treba zásadne upraviť.

Anton Vydra

v treťom zväzku Prostonárodných slovenských povestí, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský, sa nachádza aj krátka povesť Súdnej pám, vyrozprávaná „v pospolitom vidiekohovore novohrad-veľkohontskom“. Príbeh je o sudcovi, ktorý mal sluhu. A ten sluha sa zvykol vždy pokloniť pred šibenicou. Keď sa ho jeho pán opýtal, prečo to robí, sluha povedal, že preto, lebo na nej zakaždým odvisnú iba nevinní. No a tak sa súdny pán rozhodne spraviť test, či to tak naozaj je a vymyslí si úskočný plán: sám zabije svojho najlepšieho koňa, ale zakrvavený nôž podsunie sluhovi, ktorého potom, samozrejme, obvinia z tohto škaredého zločinu. Keď má sluha už-už odvisnúť, sudca celý proces zastaví a všetkým vysvetlí, že sa len chcel presvedčiť, či v tom kraji naozaj odsudzujú nevinných. A teraz sa o tom presvedčil. Povesť sa končí slovami: „Hneď za tem zložiu ťem pám úrad sudcovskej a od toho času ňesúdiu viac právo.“

Možno kedysi bývala taká povesť poučná. Dnes sa však zdajú veci naopak, sú takí, ktorí spravodlivosti unikajú. Slovensko si ich v ére svojej samostatnosti zažilo viacero. Tú starú povesť asi treba upraviť, aby deti, ktorým ju budú rodičia čítať, nevyrastali v mylnom opise povahy nášho sveta. Áno, stávajú sa aj prípady fatálnych justičných omylov, pri ktorých trpia nevinní, no do očí bijú ešte viac opačné prípady, keď „sa skutok nestal“.

„Ten príbeh z Dobšinského Prostonárodných slovenských povestí už dnes teda neplatí, alebo aspoň neplatí presne.“

Zrejme sa v najbližších dňoch dozvieme o sudcovi Romanovi Púchovskom viac, no túto publicitu si na seba privolal on sám svojím aktuálnym rozhodnutím.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite