Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Farmári pôjdu za Matečnou len na piatich traktoroch. Ostatné vozidlá polícia nepustila.

Ako populisti likvidujú cirkev

.anton Vydra .názory

Ak cirkevné autority jednoznačne neodmietnu populistov a ich praktiky zneužívania citov ľudí len pre zištné ciele, nepoškodí to iba spoločnosť, ale nakoniec to ublíži aj cirkvi.

Anton Vydra

existuje viacero kariet, s ktorými hrajú populisti, keď brnkajú po nose svojim voličom z radov veriacich: vzbudzovanie strachu z cudzieho, pocitov ohrozenia, deštrukcia klasických rodinných hodnôt a apokalyptické scenáre rozvrátenej spoločnosti, vysoko emocionálne prežívanie krivdy plynúce zo slabého finančného zabezpečenia a ekonomickej neistoty, prehnaná nevraživosť k novinárskej práci, no zároveň vyvolávanie neuhasiteľného smädu po informáciách. 

Kážu však o tomto umelom nafukovaní emócií populistami slovenskí kňazi svojim veriacim? Upozorňujú ich na to, že spolu s vidinou sociálnych balíčkov, ale aj iných podobných populistických sľubov sa v ich mysliach vytvára priestor aj pre iné, omnoho zničujúcejšie emócie? Aké? Napríklad závisť, nenávisť a hnev, ohováranie a šírenie klamstiev, až donkichotská honba za ľahkým ziskom, klesajúce sebavedomie, strata viery. To posledné je obzvlášť zaujímavé. Lebo veriaci, ktorý je vybičovaný pocitmi krivdy a nespravodlivosti, začína viac dôverovať mesiášskym politikom než hodnotám vlastnej viery. Možno na to kňazi svojich veriacich upozorňujú, možno už niekedy nevedia, ako inak im to ešte povedať, a možno populistom, naopak, čoraz viac drukujú a stávajú sa ich ampliónmi. Nemám na to širšie platnú odpoveď, pretože nemám príležitosť vypočuť si všetky kázne, ktoré zaznievajú v slovenských chrámoch.

„Premysleli ste dôkladne, čo znamená populizmus a akými metódami populisti pracujú?“

Začiatkom mája publikoval bulharský politológ Ivan Krastev v New York Times článok The Pope vs. the Populists. Niektoré jeho tvrdenia sú zaujímavé, s niektorými sa dá polemizovať a niektoré sú nepravdivé alebo aspoň zavádzajúce. No v niečom je ten článok podnetný. Leitmotívom Krastevovho textu je, že populistom sa podarilo to, čo si tak veľmi želali sovietski komunisti: docieliť rozkol medzi cirkvou a spoločnosťou. A podarilo sa im to rovnakou metódou: stačí sa doslova navrúbľovať na cirkev a veriacich, naštepiť sa na nich a rozložiť ich zvnútra. Ako k tomuto záveru bulharský politológ dospel? 

Krasteva prekvapuje, že hoci si celý svet zamiloval sympatického pápeža Františka, jeho najradikálnejšími odporcami sa stali najmä veriaci v strednej Európe, v postkomunistických krajinách. Pápež František volá rovnako po spravodlivosti a úctivom správaní sa k migrantom, menšinám, chudobným či k rozvedeným, ako aj po úcte k počatému životu a odvahe vytrvať pri živote až do konca. No konzervatívne naladení stredoeurópski veriaci si z toho berú len to posledné a zvyšok pokladajú priam za herézu.

„Zvážili ste, že ich zdanlivá podpora kresťanských hodnôt môže byť zároveň aj cestou k zanedbaniu alebo až rozkladu iných kresťanských hodnôt?“

„Prečo občanmi postkomunistických krajín, kde sú katolíci vo väčšine,“ pýta sa Krastev, „nepohne posolstvo pápeža Františka?“ Nerozumie tiež, ako môžu strany, ktoré sa pred svojimi voličmi prezentujú ako hnutia podporujúce kresťanské hodnoty a cirkev, vyvolávať u svojich voličov zároveň otvorený konflikt s pápežom. A potom si položí dôležitú otázku: „Je nárast populizmu v strednej Európe signálom návratu náboženstva, alebo pokračujúcej sekularizácie spoločnosti?“ Tá otázka nie je vôbec banálna, týka sa toho podstatného. Populisti sa uchádzajú viac o priazeň miestnych cirkví, ktoré fungujú ako národné inštitúcie chrániace národné dedičstvo, než ako o inštitúcie, ktoré sa zaujímajú o duchovný rast človeka, a to aj na úrovni morálnych hodnôt.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite