Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hanus trafil do čierneho

.martin Mojžiš .názory

Pochvala, ktorú udelil novinárovi Martinovi Hanusovi podpredseda parlamentu Martin Glváč, je zaslúžená. Hanus urobil spoločensky prospešnú vec.

Martin Mojžiš

nemôžem sa vyjadrovať k Hanusovej knihe, ešte som ju nečítal (odporúčam však blog Jany Teleki na stránke Denníka N). Môžem sa však vyjadriť k materiálom, ktoré sú ako príloha knihy zverejnené na internete, predovšetkým k magnetofónovému záznamu výpovede Viery Zimákovej a k prepisu tohto záznamu.

Už samotný záznam je veľmi zaujímavý, ale kto chce, bude počuť ženu, ktorá sa plačom snaží predstierať krivdu a väčšinu času klame, aj keď chvíľu hovorí pravdu. Iní budú, samozrejme, počuť veľmi vystrašenú ženu, ktorá väčšinu času hovorí pravdu, ale v jednej časti hovorí to, čo chcú vyšetrovatelia počuť, aj keď to pravda nie je.

Zimáková nikde nehovorí spontánne, vždy len odpovedá na otázky, takmer vždy jednou stručnou vetou.

Lenže Hanus vo svojej novinárskej poctivosti uviedol nielen prepis výsluchu, ale aj záznam o vyťažení svedkyne, podpísaný plukovníkom Pálkom. A ten poskytuje jednoznačné svedectvo o Pálkovom hrubom prekrúcaní faktov v dokumentoch, ktoré boli súčasťou operatívneho spisu. Pálka o výsluchu nahranom na magnetofónovú pásku píše:

„Znovu, ještě podrobněji opakovala situaci, za níž došlo k únosu zmíněného děvčete. Přitom uvedla další podrobnosti odpovídající zjištěné a předpokládané situaci. O případu únosu studentky vypovídala Zimáková spontánně, sama, aniž by ji byly pokládany nějaké otázky, nebo aby sugestivními otázkami byla navozována situace, k níž by přizpůsobovala svoji výpověď.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite