Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ohováranie a dobrá povesť

.anton Vydra .názory

Najnovší pokus poslancov za SaS zrušiť trestný čin ohovárania v záujme ochrany slobody slova narazil celkom prirodzene na nevôľu a neochotu koaličných poslancov.

Anton Vydra

novinári majú podľa niektorých slobody až príliš.

Nactiutŕhanie, osočovanie, ohováranie, pošpinenie dobrého mena či dobrej povesti bolo tak v minulosti, ako je aj dnes jednou z najtrpkejších skúseností verejne aktívnych ľudí. Kto raz niekoho pohanil, ten sa už z toho buď vôbec nedostal, alebo ak aj áno, tak iba  už raz a navždy s poškodenou povesťou. A tie škrabance a jazvy sa jemu a ostatným pripomínali do smrti a tiež dlho po nej.

Je preto pochopiteľné, že politici si trestný čin ohovárania chránia ako poistku na to, aby sa ňou zaštítili v prípade, že sa ich dotknú nepríjemné zistenia novinárov, ktorých sa dá potom ľahko odbiť a dokonca aj ohovoriť ako ohováračov.

To, čo je však na celom probléme ohováračstva najzaujímavejšie, je práve dobrá povesť. S tou sa totiž nikto nerodí, nezískava ju ani po rodovej línii, ani z genetického fondu – je to vec osobnej morálnej integrity. Iste, aj dobrá povesť sa dá pestovať falošne, aby jednotlivec naoko a pred verejnosťou vyzeral ako morálne neviniatko, no takej povesti sa hovorí nezaslúžená. A odhaliť nezaslúžene dobrú povesť je nepochybne jednou z úloh médií.

„Trestný čin ohovárania sa v mnohých európskych krajinách zneužíva na trestanie novinárov za ich prácu.“

Nezaslúžená dobrá povesť a jej falošné budovanie by mohlo byť považované takisto za priestupok zavádzania verejnosti. Nie je to predsa len morálne zlyhanie, ale pošpinenie dôvery voličov a podporovateľov, ktorí boli zavedení, oklamaní, podvedení.

No horšie než nezaslúžená dobrá povesť je niečo, čo sa takisto v politických dejinách vyskytuje, a to je absencia dobrej povesti v prípade takých politikov, ktorí ju ani nikdy nemali, ani o ňu nejako veľmi nestáli, alebo si ju kazili deň čo deň sami.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite