Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Je to späť. Nenápadný socializmus

.andrej Bán .názory

Upozornenie: ak dostanete v blízkej dobe vládny balíček, neotvárajte ho. Je nebezpečný. Veci, ktoré sú zadarmo, sú tie najdrahšie.

Andrej Bán

pri sledovaní televíznych správ, čo je obvykle nudná záležitosť, som teraz spozornel. A to pri zmienke, že nielen vlaky, dokonca aj autobusy k vlakom budú zadarmo. A to už ako? Rýchlo som pochopil, že vláda, presnejšie triumvirát Fico, Danko a Bugár občanom tejto krajiny posiela ďalší, doteraz najväčší „balíček" vo výške najmenej 500-miliónov eur. 

Je zrejmé, že v čase padania preferencií Smeru ide o pokus korumpovať voliča, kúpiť si ho, a to doslova. Pred rokom 1989, za husákovskej normalizácie, boli napríklad také isté mladomanželské pôžičky, presne tam treba hľadať inšpiráciu dnešných politikov, ktorí na tú éru akiste spomínajú s nostalgiou, ba aj slzu vyronia a november 1989 si nevšimli. Podobnými vecami režim neslobody zapchával ústa ľuďom, ktorí s nedôstojne nízkymi platmi, čo je základ všetkej biedy, podliehali ilúzii, že „ktosi sa o nich postará". A pritom riešenia sú úplne inde ako v rozdávaní „súdruhov – štedrých Mikulášov". Nie trinásty či štrnásty dôchodok, čo je číry populizmus, ale pravidelne a férovo zvyšovaný dôchodok, a tiež plat. To by sme však nemohli žiť v rozkradnutom štáte, však?

„Kto opäť naučí mladých ľudí, ak ich budú súdruhovia z koalície rozmaznávať spojmi zadarmo, že za vlaky aj autobusy sa jednoducho musí platiť?“

To hlavné, čo na tomto celom deformuje a ničí naše vnímanie sveta, je (opäť) ilúzia, že dostávame niečo od politikov zadarmo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite