Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trumpotwittokracia

.marína Gálisová .názory

V roku 2013 sa Donald Trump rozčuľoval na Twitteri, prečo Obamova administratíva ohlasuje, kedy zaútočí na Sýriu.

Marína Gálisová

prečo nemôžeme jednoducho mlčať, a ak vôbec zaútočíme, spraviť to tak, aby sme ich prekvapili?“

O päť rokov neskôr platí táto otázka preňho.

Alebo inak: Keby bol Donald Trump mlčal, bol by stratégom. Lenže to on zjavne nie je. Inak by nemohol na Twitter napísať toto: „Rusko sľubuje, že zostrelí všetky rakety vystrelené na Sýriu. Tak sa priprav, Rusko, pretože priletia, pekné, nové a „inteligentné“! To máš za to, že sa dávaš dokopy so zvieraťom, ktoré vraždí vlastných občanov plynom a ešte si to vychutnáva!“

Skrátka, bolo by lepšie, keby si bol Donald Trump spomenul na svoju twitterovú radu Obamovi spred piatich rokov. A aj na to, ako neslávne Obamovo „útočenie na Asada“ napokon dopadlo. Lebo Obama sýrsky konflikt nezvládol. No vyzerá to, že ho nezvláda ani Trump. Pokrik smerom na Asada a na Putina pritom vyvoláva skôr dojem bezmocnosti  – hádzanie slovných striel nemá žiadny účinok.

Twitter nemôže byť náhradou za komplexnú vojenskú a politickú stratégiu. Tú súčasná americká administratíva vo vzťahu k Sýrii jednoducho nemá. Mimochodom, aj editori Wall Street Journalu, k Trumpovi zvyčajne zmierliví, mu teraz otvorene vyčítajú, že stratégia neexistuje.

„Čo tam, kde poradca nemôže predpokladať ani to, či sa zajtra dostane do svojej kancelárie, alebo mu bude cez Twitter odoslaná výpoveď?“

Lenže tvorba stratégií je celkovo kameňom úrazu tejto americkej administratívy. Trump je navyknutý fungovať dravo a inštinktívne, čo nemusí byť vážny problém vo svete biznisu, kde sa rozhodnutie môže v sekunde premeniť na zlatú  baňu alebo vaňu plnú smoly.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite