Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

A pohrýzol vás už ten pes?

.andrej Bán .názory

Isto máte aj vy skúsenosť s arogantnými majiteľmi voľne pustených veľkých psov bez náhubku. Tu je jedna čerstvá.

Andrej Bán

časť tých prípadov sa končí tragicky, smrťou človeka. Jeden by si naivne pomyslel, že zákon pamätá na to, ako tragédiám predísť. Figu borovú!

Streda obed, obchodné centrum na periférii Bratislavy. Dovnútra vchádza pomalou chôdzou starší pán, asi šesť metrov pred ním veľký tmavý vlčiak – bez vôdzky a bez náhubku. Občas poslúchne pána, občas nie. Sedím na lavičke a pozorujem dvojicu, ako aj apatické okolie. Pes začne štekať na ochranku, tá sa smeje.V kaviarni centra si objednám presso. Starší pán prichádza dnu, vlčiak (voľne a bez náhubku) prichádza k hosťom a očucháva nás. Mám rád psov, toto mi však prekáža. Do hlavy psa nevidím. Slušne požiadam majiteľa, aby si psa uviazal na vôdzku alebo aby mu dal náhubok. S vami sa budem baviť, až keď sa mi bude chcieť – znie arogantná odpoveď. Vstanem teda a požiadam čašníčku, aby s tým niečo urobila. On je taký, chodí sem pravidelne, nič s tým neurobíme – znie tichá odpoveď. Vidno, že má z pána aj psa strach. Ostatní hostia kaviarne sa tvária, že nič nevidia a nepočujú. Klasika.

Vyjdem von a volám cez mobil štátnu políciu. Tá ma odkáže na mestskú políciu. Obidve polície sa opýtajú, či už pes niekoho pohrýzol. To máme čakať až na to? – pýtam sa pobúrene. Taký je zákon, pane – znie lakonická odpoveď.Po štyridsiatich minútach prichádzajú dvaja mestskí policajti, správajú sa slušne. Pán s vlčiakom už predtým pomalou chôdzou odišli. Čašníčka hliadke povie, že áno, ten pán s voľne pusteným vlčiakom, bývalým služobným psom, tam skutočne chodia pravidelne, aj dva-trikrát denne, že pes „ešte nikomu nič neurobil", no „je pravda, že tuto pánovi (ukáže na mňa) to môže prekážať". Policajti sa opýtajú, či má podnik ceduľku so zákazom vstupu psov. Nemá. Ostatní zákazníci sa konečne zaujímajú o dianie a čudujú sa, že mi prekáža voľne pustený vlčiak bez náhubku, ktorý očividne nepočúva svojho pána.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite