Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kiskova dilema je možno vyriešená

.eva Čobejová .názory

Áno, mali sme zaujímavé dni plné vzrušujúcich debát. Čo má urobiť Kiska v takmer Sofiinej voľbe? Urobiť z Fica predsedu Ústavného súdu, alebo neurobiť? Debata sa možno končí.

Eva Čobejová

konečne sa stojaté politické vody trochu rozhýbali, na horizonte sa objavil koniec Ficovej éry. Kaviarne oživili vzrušujúcimi diskusiami, ako má Andrej Kiska naložiť s neočakávanou dilemou, teda vlastne s túžbou Roberta Fica ukončiť svoju politickú kariéru na Ústavnom súde.

Ľudsky sa tejto túžbe Roberta Fica dá rozumieť, naozaj nechce skončiť ako všetkými opustený Mečiar či všetkými odstrčený Dzurinda. Človek síce čakal, že skôr sa bude obzerať po nejakom mieste kdesi v zahraničí, ale zdá sa, že bruselská klíma mu veľmi nesvedčí. Košice sa javia atraktívnejšie: zaujímavá práca, dobrá pláca, pokoj a zároveň stále silný vplyv.

„Dnes môže len ľutovať, ako zle prečítal situáciu pred štyrmi rokmi, keď kandidoval za prezidenta.“

Lenže tým, že táto Ficova túžba po mieste v Košiciach bola zverejnená, že unikla do médií, situácia sa mení. Bolo by teraz pre Roberta Fica oveľa ponižujúcejšie spoliehať sa iba na dobrú vôľu prezidenta, že mu umožní plynulý odchod na inú mocenskú pozíciu. Vec komplikuje aj fakt, že by sa mal spoľahnúť na prezidenta, ktorý už pomaly končí a chce odísť s čo najlepším renomé. Nemá preto veľkú chuť robiť  kompromisy či zákulisné dohody. Aj preto sa asi informácia o Kiskovej dileme dostala von z paláca a ovládla na pár dní verejnú debatu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.eva Čobejová .názory
.diskusia
.neprehliadnite