Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Catherine Deneuve sa mýli

.marína Gálisová .názory

Otvorený list, ktorý podpísalo sto Francúzok na čele s filmovou divou Catherine Deneuve, chce chrániť normálne vzťahy a sexuálnu slobodu. Lebo kampaň #metoo to vraj ohrozuje.

Marína Gálisová

aby bolo na začiatok jasné, herecká hviezda Catherine Deneuve a ostatné signatárky majú v niečom pravdu.

Po prvé ju majú v tom, že vyjadriť svoj názor na #metoo nie je nezdravé – je to len signál, že prebieha verejná diskusia. A tak sa k ich otvorenému listu treba aj postaviť: ako k súčasti debaty, ktorá bude mať kladný výsledok vtedy, ak ju neudusíme v zárodku.

Po druhé majú signatárky pravdu v tom, že kampaň #metoo je zneužiteľná. Tak, ako každý spoločenský pohyb.  V rámci #metoo sa naozaj môže stať, že niekoho obvinia falošne, prehnane, zákerne a pomstychtivo. Napríklad z obťažovania alebo z jeho zatajovania, alebo z jeho zľahčovania. Alebo z toho, že si ktosi obťažovanie vymyslel? Áno, aj z toho je možné obviniť falošne. Alebo sa stane, že správanie, ktoré sa dá zhodnotiť dvojako – buď ako neškodné, alebo ako nebezpečné – vystavia na pranier iba preto, že sa ho dopustil človek, s ktorým si ktosi potrebuje vybaviť iné účty. Toto všetko sa v rámci #metoo odohráva. Lebo každý živý spoločenský pohyb vytvára aj protipohyb a každá revolúcia – a #metoo revolúciou určite je – vytvára nielen reakciu, ale sama v sebe plodí inštinkty, ktoré občas spôsobia, že revolúcia žerie svoje vlastné deti.

„Catherine Deneuve sa obáva, že spoločnosť speje k puritanizmu, keď sa v nej ženy začínajú ozývať proti obťažovaniu. Ja sa toho neobávam.“

A tak je legitímne hovoriť o tom, že aj #metoo sa môže občas obrátiť proti ženám a proti celej spoločnosti. Catherine Deneuve o tom hovorí, takže potiaľ je to v poriadku.

Ale Catherine Deneuve sa v istých veciach fatálne mýli.

Existuje totiž dobro a zlo a prejavuje sa aj vo vzťahoch medzi mužmi a ženami. Hranice medzi ním môžu byť tenké, samozrejme. Ale to neznamená, že neexistujú. Hranice medzi dobrom a zlom sú narysované medzi flirtom a obťažovaním.  Flirt je obojstranne príjemný, obťažovanie je príjemné len jednej strane. A keď Catherine Deneuve háji právo mužov „otravovať“ ženy, tak neháji flirt, ale obťažovanie.

Lebo na flirt treba dvoch. Flirt je to, čo sa rozvinie medzi dvoma ľuďmi, keď jeden prehodí koketnú poznámku a druhý na ňu zareaguje pozitívne a potešene.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite