Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

S mŕtvymi je to, prosím, takto

.anton Vydra .názory

S mŕtvymi je to, prosím, takto: sú už mŕtvi. Tí chorí v čakárňach ešte žijú, niektorí možno už len chvíľu. Komu má dať prednosť lekár?

Anton Vydra

o novele zákona o prehliadkach mŕtvych sa tušilo už dávnejšie. A novelizovať ten zákon aj treba, pretože súčasný stav pripomína skôr chaos a neporiadok. Otázka je, ako má táto novela vyzerať. Aký je teda dnešný stav?

Predstavme si túto situáciu. Je desať hodín dopoludnia a na odľahlej ceste niekde v poli havaruje auto, šofér na mieste zomrie, no situáciu si niekto predsa len všimne, privolá záchranku, privolá políciu. Záchranka spraví iba to, že skonštatuje smrť (napíše „Smrť nastala o 10:00“), viac urobiť nevie a ani nemôže. Navyše má povinnosť byť v urgencii, keby sa niekde inde prihodila iná podobná situácia, kde by šlo naozaj aj o záchranu života. Na mieste nehody ostáva policajt a mŕtve telo. 

Konštatovanie smrti a určenie času úmrtia ešte neznamená oficiálne ukončenie života človeka, pokiaľ ide o také záležitosti, akými sú dôchodky, poistenia a podobne. Tie, predstavte si, stále plynú a platia. Policajt dokonca nesmie s telom nijako manipulovať, nemôže ho len tak nechať previezť do nemocnice na pitvu, do márnice, do karantény (v prípade niekoho, kto zomrel na infekčnú chorobu) či kamkoľvek inde. Na to potrebuje mať vypísané a podpísané tlačivá od prehliadajúceho lekára. Až druhý čas, čas ukončenia prehliadky, ukončuje papierovo a právne život človeka – a zastavuje dôchodky či poistenia. No ale kde takého lekára narýchlo zohnať?

„V spore o to, ako novelizovať zákon o prehliadaní mŕtvych sú teda prinajmenšom zainteresované tri strany.“

A tak sa policajt rozhodne obvolávať bližšie alebo vzdialenejšie zdravotnícke zariadenia. V súčasnom stave mu môže práve ordinujúci lekár (pripomeňme, že je stále dopoludnie) povedať, že on, skrátka, nemôže, pretože má plnú čakáreň pacientov, nech teda hľadá ďalej. Má neodkladne opustiť ambulanciu plnú čakajúcich živých pacientov, ktorí potrebujú pomoc, kvôli mŕtvemu? A tak policajt s telefónom vytáča číslo za číslom, kým nenájde toho, kto by bol ochotný nasadnúť do auta a prísť. Zdrží sa tam aj hodinu a je to on, kto konečne určí, či pacient zomrel na úraz alebo bol nebodaj zavraždený. Na to, aby to mohol zistiť, ho musí zobliecť a celkovo prehliadnuť. Pri vážnych nehodách to nie je nič príjemné. Až potom, na základe toho, čo zistil, určuje, čo sa má odteraz diať s mŕtvym telom.

Nemohla takú prehliadku spraviť rýchla zdravotnícka služba? Nie celkom, pretože náplňou jej práce je byť v pohotovosti pre možné iné závažné prípady. Keď vyštartuje z centrály, je monitorovaná a sama sa musí priebežne hlásiť na dispečingu, kde sa práve nachádza a kedy môže byť v pohotovosti na nový zásah. Tráviť čas vypisovaním papierov nie je celkom náplňou práce záchranárov. Bolo by to znemožnením výkonu ich funkcie byť v pohotovosti.

Predstavme si aj inú situáciu: pacient zomrie v nemocnici plnej lekárov. Má ho prehliadať lekár z oddelenia? Nuž, to je celkom problém, pretože taká prehliadka nemusí byť objektívna. Čo ak k úmrtiu došlo vinou lekárov na oddelení? A čo ak prehliadajúci lekár opíše úmrtie inak, než ako k nemu reálne došlo, len aby nepoškodil povesť svojho oddelenia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.anton Vydra .názory
.diskusia
.neprehliadnite