Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Naozaj nie sme mafiánsky štát?

.martin Mojžiš .názory

Po župných voľbách predseda vlády Robert Fico vyhlásil tieto voľby za potvrdenie faktu, že Slovensko nie je mafiánsky štát. Naozaj nie je? A ak je, ide len o metaforu, alebo o skut

Martin Mojžiš

väzby na úrovni čelných predstaviteľov vlády a čelných predstaviteľov podsvetia nie sú v tejto krajine nepredstaviteľné. Práve naopak. Málokto si vie napríklad predstaviť, že Vladimír Mečiar nebol ako premiér priamo zaangažovaný v únose Michala Kováča mladšieho a zrejme aj vo vražde Róberta Remiáša. Mnoho ľudí si vie dokonca predstaviť aj to, že obvinenie Pavla Ruska z objednávky vraždy (presnejšie povedané z objednávky mučenia a vraždy) svojej obchodnej partnerky je oprávnené. Sú tieto väzby dávnou minulosťou, alebo z nich niečo pretrváva až do dnešných dní?

Táto úvaha nie je investigatívnym textom, jej ambíciou nie je nič viac, než poskladať niekoľko čriepkov do akejsi nie celkom jasnej mozaiky, ktorá však poskytuje dosť hrôzostrašný obraz. Niektoré z týchto čriepkov pochádzajú od dobre informovaných ľudí, ktorí však z pochopiteľných dôvodov nie sú ochotní hovoriť on-record. Ak napríklad pravá ruka jedného zo slovenských oligarchov povie, že voľakedy mali oligarchovia politikov pod kontrolou, ale dnes už sú niektorí politici takí silní, že sa kontrolovať nedajú, určite vám to nepovie na diktafón. (Túto informáciu som nepočul priamo, dozvedel som sa ju od úplne dôveryhodného novinára, ktorý so spomínaným človekom hovoril.) Ak známy slovenský advokát povie, že dnes je najsilnejším slovenským oligarchom Robert Kaliňák (pričom zjavne myslí nielen finančnú silu, ale aj vplyv v silových zložkách štátu), nemusí to znamenať nič viac, než osobný názor. Ak vysoko postavený člen Smeru povie, že Kaliňák je dlhodobo nespokojný s nedostatočne agresívnou politikou Smeru, tiež je to len off-record. 

Niečo však zaznelo aj na mikrofón. V relácii Pod lampou z 3. 11. 2017 zazneli od Františka Poláka, ktorý je advokátom Mikuláša Černáka, šokujúce slová. Polák rozprával o tom, že Mikuláš Černák sa už dávnejšie rozhodol vypovedať o svojich zločinoch, pričom dôveryhodnosť jeho výpovedí možno čiastočne overiť napríklad tým, že sa na ním označených miestach nájdu telesné pozostatky obetí. So stopami násilia, zodpovedajúcimi jeho popisu činu. Ako s Černákovými informáciami naložila polícia a prokuratúra? Dlho vraj s nimi nerobila nič, rozhýbala sa až v poslednom čase (Ruskovo zadržanie a obvinenie je jedným z dôsledkov aktívnejšieho prístupu časti polície a prokuratúry). Ako je niečo také možné? Je dobré pozrieť si na stránke .týždňa celú tú reláciu, ale to najdôležitejšie zaznelo v polovici 49. minúty. Tie slová stoja za doslovný citát:

„Švrtého októbra tohto roku vypovedal po zbavení mlčanlivosti vysokopostavený príslušník policajného zboru, ktorý vo svojej výpovedi uviedol, že napríklad o vražde Kohuláka a o mieste, kde sa jeho mŕtvola nachádza, vedel už dávno. Ale keďže ho pán Spišiak z policajného zboru prepustil, tak všetky listinné dôkazy, náčrtky, mapy, výpovede, záznamy roztrhal a skartoval.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.martin Mojžiš .názory
.diskusia
.neprehliadnite