Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet nespasíme. A jeho časť?

.andrej Bán .názory

Podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová prišla s užitočným pokusom komplexne popísať to, čo treba urobiť v rómskych komunitách. Nazvala ho Reforma.

Andrej Bán

pravdupovediac, niet pre politika v tejto krajine nevďačnejšej a náročnejšej výzvy, ako je úsilie pohnúť s balvanom na nohe celej spoločnosti, ktorý tu v podobe rómskych osád máme. A bolo by nefér skončiť „do krvi pohádaní“ terminologickou hádkou hneď na začiatku debaty, aj keď, treba sa asi opýtať, o akých ľuďoch, o akých Rómoch, o akých osadách to vlastne hovoríme.

Nicholsonovej slúžia dve veci ku cti. Prvá, s reformou prišla v strane, ktorej predseda Richard Sulík svojimi povestnými statusmi  (áno, aj tým o sterilizáciách žien) jej úsilie takmer odsabotoval ešte predtým, ako s ním vyšla. A po druhé, je si vedomá toho, že čo nazývame nepresne „rómsky problém“, to je výživné podhubie hnevu ľudí, podpory extrémizmu. Z demografického, či presnejšie z dlhodobého hľadiska budú dôsledky jeho pokračujúceho neriešenia pre túto krajinu ešte zničujúcejšie ako čokoľvek iné. Ibaže viditeľné výsledky sú  možné iba v horizonte, ktorý presahuje štyri roky akejkoľvek vlády. To už vedeli porevoluční premiéri od Mečiara cez Dzurindu po Fica, a tiež ich delegovaní splnomocnenci od Kláry Orgovánovej po Abela Ravasza. Na tomto mieste sa patrí preto vyjadriť uznanie tým, ktorí osvedčili v tejto veci povestný rozum aj cit, boli a sú vytrvalí a nevzdávali to.

„Tzv. rómsky problém nie je etnický, ale sociálny jav. Zároveň však v segregovaných osadách žijú výlučne Rómovia, a nedá sa tváriť, že to tak nie je.“

Nicholsonová v úvode píše: „Táto reforma je pre tých ľudí v SVS, ktorí chcú so svojím životom niečo urobiť. Je pre tých, ktorí sa chcú vymaniť vlastným pričinením z chudoby, z chatrče a získať perspektívu.  Pre tých štát vytvorí možnosti, ktoré stačí využiť.“ Na pochopenie jej slov si treba ujasniť základné pojmy a terminológiu. Ona sama píše o reforme rómskych osád a sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS). Čo tým treba mať na mysli, to celkom nevieme. Atlas rómskych komunít ako najpodrobnejší podklad svojho druhu definuje výrazne viac Rómov v tejto krajine ako dáta zo sčítania ľudu – až 402-tisíc. Úprimne? Atlas je realistickejší obraz ako sčítanie založené na tom, ako sa kto cíti a za koho sa označuje. Podľa Atlasu žije 19 percent Rómov, teda asi 100-tisíc, v segregovaných osadách. Ak sa chce Nicholsonová venovať najmä (či iba) im, je to dobré východisko. Napokon, obsahovali ho politiky všetkých doterajších splnomocnencov.

Je sympatické, že Nicholsonová pomerne úspešne lavíruje na tenkej hrane, pričom krok jedným smerom by znamenal pád do priepasti politickej korektnosti, ktorá sa vyhýba priamemu pomenovaniu javov, a krok smerom druhým by znamenal pád do krajniakovsko-kaliňákovskej reštrikcie, ktorá sa opiera o scestnú ilúziu, že zložité sociálne problémy vyrieši tlupa besných policajtov s obuškami. Z reformy cítiť úprimný záujem vecami pohnúť. Vyvstáva pritom niekoľko neodbytných otázok.

Už štvrť storočia sa rôzne vládne garnitúry na Slovensku pokúšajú niečo robiť, každá s Rómami čosi „rozbabre“, pričom tá nasledujúca to poprie a začína na zelenej lúke.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite