Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prečo asi tak prehrali Kotleba a Fico súčasne

.andrej Bán .názory

Zaujíma ma váš názor. Ponúkam dve možné odpovede na otázku, ktorú považujem po víkende za dôležitú.

Andrej Bán

o župných voľbách sa teraz píše a hovorí veľa. A áno, tie názory sa nemôžu neopakovať. Výprask, ktorý schytali Smer aj ĽSNS, je ozaj neočakávaný. Pre mňa je ale ešte prekvapujúcejšie to, že „nakladačku" dostali obe strany súčasne. 

Prvá odpoveď: ukázalo sa, že odpor voči Kotlebovi (a jeho chlapcom) mobilizuje aj tých, čo odmietajú Fica a jeho oligarchický systém. Inými slovami, je tu silná, možno až prevažujúca skupina demokratických voličov, ktorí odmietajú pseudoľavicový populizmus aj fašizmus súčasne. A to je dobre. Títo voliči si mali z koho vyberať. 

„Ukázalo sa, že odpor voči Kotlebovi mobilizuje aj tých, čo odmietajú Fica a jeho oligarchický systém.“

Argumentácia občanov v mestách od Hlohovca po Vranov nad Topľou, ktorú som často za ostatný rok a pol počul ako moderátor verejných diskusií Otvorene o extrémizme, ktoré robí iniciatíva Zabudnuté Slovensko, je teda falošná. Alebo, ak chcete miernejšie, nepresná. Tí ľudia nám vraveli: „Sme všetci na jednej lodi, pretože všetci odmietame Fica a niet koho iného, preto volíme Kotlebu." Omyl, je koho iného. Neexistuje jediný pre mňa prijateľný dôvod, prečo si nevybrať v spektre všetkých ostatných strán (áno, všetkých) inú stranu ako tú, ktorej predstavitelia sa preukázateľne hlásia k fašizmu a neonacizmu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite