Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ficova voľba: do jadra s utečencami alebo bez nich mimo neho

.andrej Bán .názory

Európsky súdny dvor zamietol žalobu podanú Slovenskom a Maďarskom pre prerozdeľovanie utečencov na základe kvót. Intrepretácií bude teraz habadej, ale štyri sú dôležité.

Andrej Bán

po prvé, premiér Fico je právnik a ako taký sa už svojho času vyjadril napríklad o Mečiarových amnestiách, že iba „právny diletant“ ich môže chcieť zrušiť, pričom on sám potom chtiac-nechtiac ich zrušenie podporil. O tom dnes, samozrejme, mlčí. A takisto bude teraz určite mlčať o svojich veľkohubých vyhláseniach spred dvoch rokov, keď jeho vláda hrdinsky a nebojácne podala na Európsku komisiu žalobu za tzv. povinné utečenecké prerozdeľovacie kvóty. Zacitujme: „Spoliehame sa na to, že naše argumenty sú také silné, že by mohli zabrať pred luxemburským súdom.“ Nuž, neboli. Naopak, boli slabé, čo aj právnik Ficovho formátu musel vedieť či aspoň tušiť. Dnes hovorí: „Plne rešpektujeme rozsudok Súdneho dvora. Má iný právny názor ako Slovensko (...) Po tomto rozsudku nevzniká žiadna nová kvalita a Slovensku nehrozia žiadne postihy. Rozhodnutie súdu je konečné a nie je proti nemu možné podávať opravné prostriedky.“

Po druhé, Ficova schopnosť vydávať aj prehru za triumf však nie je na tom to podstatné. Tak navozia nám tu utečencov alebo nenavozia? – moderná variácia hamletovskej otázky v tejto krajine zaujíma všetkých. A pochopiteľne, väčšina čosi také odmieta. Ani to však nie je dôvod, aby sme ignorovali fakty a načisto ohlúpli. Najlepšie teraz na rozhodnutie súdu reagoval minister zahraničia Lajčák – nevie si predstaviť nerešpektovať jeho rozhodnutie. Ale ani on nemá, jemne povedané, presné informácie, ak tvrdí, že kvóty zlyhali a bolo prerozdelených iba 17 percent žiadateľov o azyl z krajín, ako sú Grécko či Taliansko. Nie, bolo ich prerozdelených 28 percent, pričom sú v Európe krajiny, ktoré majú opačný postoj ako my. Portugalsko utečencov dokonca pozýva, nad rámec povinných kvót ich chce prijať 2 618, ibaže o túto krajinu mala doteraz záujem iba polovica z nich. Alebo Fínsko či Írsko. Do prvej krajiny už podľa systému kvót prišlo 94 percent cieľového počtu a do druhej 77 percent. Pravdu má skôr Súdny dvor než Fico, keď hovorí, že systém kvót zlyháva na neochote niektorých krajín. 

„Veľké reči o svojsky chápanej solidarite  a demagógia smerom k domácim voličom tu už nepomôžu.“

Po tretie, Fico sa dnes rečnícky pýta: „Skutočne chce od nás Európska komisia, aby sme naložili na vlak tisíc alebo koľko migrantov z Grécka a Talianska a priviezli ich na Slovensko?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.andrej Bán .názory
.diskusia
.neprehliadnite