Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Danko má pravdu, Fico to pochopí

.martin Mojžiš .názory

Na súčasnej koaličnej kríze nie je nič prekvapujúce. To, čo navonok pôsobí ako Dankov chaos, sú v skutočnosti úplne zrozumiteľné signály v úplne jasnej veci.

Martin Mojžiš

slovensko je spravované ako feudálny štát a léno „veda a výskum“ pripadlo Andrejovi Dankovi. Ten na ňom nehospodáril veľmi rozumne a kvôli tomu zrejme prišiel o tristo miliónov eur. A akoby to nebola dosť veľká rana, jeho ľuďom hrozí policajné vyšetrovanie.

V tejto situácii je od neho celkom prirodzené žiadať dve veci. Po prvé, záruky, že sa k jeho ľuďom bude pri vyšetrovaní pristupovať ako k „našim ľuďom“ (podľa vzoru Bašternák). A po druhé, nejaké náhradné léno, na ktorom by sa mohol finančne zahojiť. Nie sú to neoprávnené požiadavky. Ak to takto funguje pre Kaliňáka, prečo by to nemalo fungovať aj pre Danka?

Na druhej strane, Ficovi sa oprávnene nechce prideľovať Dankovi nové léna a naprávať jeho chyby. Lenže chybu v skutočnosti urobil aj Fico. Pridelil Dankovi príliš malé léno a tým nabrúsil jeho chamtivosť do nepríčetnosti. Preto sa Danko pokúsil vyžmýkať z európskych peňazí na vedu úplne všetko a nedať nijaké omrvinky vysokým školám a akadémii. V podstate tým len uplatnil svoje právo na primeraný zisk. A popri tom urobil ešte niečo verejnoprospešné: v priamom prenose nám dal všetkým lekciu z vlastivedy a názorne nám ukázal ako tento štát funguje.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite