Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa Andreja Danka nemôže prezident vymenovať Janu Laššákovú aj Mojmíra Mamojku naraz za ústavných sudcov. Informovala o tom agentúra SITA. 

Majster presmerovania

.michal Novota .názory

Andrej Danko využil letné prázdniny, aby sa s vervou jednotkára naučil veľkú lekciu politickej komunikácie – umenie presmerovať tému. Položil pri tom vlastnú vládu.

Michal Novota

umenie presmerovania je postavené na jednoduchom princípe. Ako by povedal Dan Draper zo seriálu o reklamných mágoch Mad Men (a ako mu to napísal v brandži dobre zorientovaný scenárista): „Keď sa ti nepáči ako prebieha konverzácia, rýchlo zmeň tému.“

Toto umenie si vyžaduje veľké diela. Také, ktoré svojim dopadom prehlušia, zaprášia a zakryjú svet predtým. Ak sa tak nestane, dielo sa minulo účinku a majster politik si zmýlil povolanie. Andrej Danko však siahol po Mone Líze tohto umenia, a preto vypovedal koaličnú zmluvu. Tak, aby sa na ňu prišlo pozrieť čo najviac ľudí, vystáli si rad a urobili si obligátnu „selfíčku“. Zatiaľ veľký tresk na jednotku.

„Andrej Danko však nie je Ján Slota, hrubú silu nahradila sofistikovaná taktika.“

Alebo to urobil zo zúfalstva? Skôr to druhé. Inak z tejto katastrofy ani vybŕdnuť nemohol. Už druhý týždeň napriek dovolenkovej uhorke stúpa teplota nielen v ovzduší, ale aj v politickom kotli. Najprv si zavaril minister školstva Peter Plavčan z SNS tým, že lakonicky nechal rozdať prebendy z eurofondov určených na vedu a výskum koaličným sponzorom cez nastrčené firmy. 

Vedel, že slovenská vedecká komunita nemá charizmatického hovorcu a skôr si martýrsky užíva vlastnú bezmocnosť. Dúfal, že uhorka urobí svoje a po zbabranej výzve zostane „smrádeček a tichúčko“. Nestalo sa, niekoľko šikovných slovenských vedcov sa odvážne ozvalo a strážne psy opozície (lebo na inú, konštruktívnu rolu, už dávno rezignovali) sa chytili témy, ktorá mohla horúcu jeseň spustiť v predpremiére už uprostred leta.

Potom si minister Plavčan, ktorého komunikačný talent končí pri slušnom poďakovaní za otázku, strelil do kolena druhýkrát. Namiesto obligátneho vyvodenia zodpovednosti medzi menšími rybami v rezorte, vytvorenia odbornej (vyšetrovacej) komisie, prísľubu zmeny pravidiel a konzumácie koláčika pokory, začal hájiť neobhájiteľné.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite