Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V pondelok pri tragickej autonehode zahynul režisér a spisovateľ Peter Krištúfek. Mal len 44 rokov. 

Ako dlho bude Žitňanská vo vláde?

.eva Čobejová .názory

Lucia Žitňanská hrá „vabank". Dala najavo, že ak sa jej štátna tajomníčka Monika Jankovská (Smer) dostane do Súdnej rady, odíde z vlády. Ak by sa s takouto vyhrážkou hral iný člen vlády, mohli by sme sa pousmiať.

Eva Čobejová

trošku povydiera, trošku na seba pritiahne mediálnu pozornosť, ale všetko sa vyrieši nejakým kompromisom. U Žitňanskej je to inak. Do vlády išla ako pragmatička, ktorá využije príležitosť presadiť veci, ktoré sa jej v opozícii nedarili riešiť. Zlepší právnické záležitosti, nájde nejaký recept na zastavenie extrémistov, vytvorí odborný tím. Ale celý jej mentálny svet, jej priatelia, blízki – sú kdesi inde. V Moste bude čoskoro možno ako ten povestný kôl v plote. 

Čoraz viac na ministerke vidieť, ako bez nadšenia ťahá svoju ministerskú káru. Vie, že môže presadiť hocijaký skvelý návrh, zákon, nomináciu – no nakoniec bude musieť odpovedať na otázku, čo si myslí o Kaliňákovi vo vláde. Vie, že potlesku za dobrý výkon, za dobrý zákon či nápad sa nedočká. Jankovskej sporná nominácia do Súdnej rady je vlastne dar z nebies. Žitňanská totiž potrebuje odísť z vlády s aurou zásadovej političky. To ju môže očistiť z toho, že vo vláde sedela s Kaliňákom. 

„Vie, že potlesku za dobrý výkon, za dobrý zákon či nápad sa nedočká.“

No jej zlá nálada nemusí vyplývať len z toho, že sa musí na vláde pozerať na ministra vnútra. Isto si všimla aj to, ako si vládnutie užíva maďarská časť Mostu aj jeho hrnčiarovská časť. Prvé kauzy sa už začínajú objavovať, napríklad Trend napísal o tom, ako v Národnej diaľničnej spoločnosti má silné slovo istý Dragan, človek v pozadí, zrejme typický politický vybavovač kšeftov.

Možno sa Bélovi Bugárovi, majstrovi vyjednávania, podarí smerákov presvedčiť, že Jankovskej nominácia by Žitňanskú obrala aj o posledné zvyšky sebaúcty, a smeráci Jankovskú nebudú nasilu tlačiť do Súdnej rady.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite