Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pani dekanka, tichšie, pomalšie!

.anton Vydra .názory

Ubližovať vlastnej inštitúcii sa dá rôzne: nekompetentnosťou alebo primnohými slovami. Najmä to druhé dnes predvádza dekanát trnavskej FMK.

Anton Vydra

bývali časy, keď o ľuďoch platilo jedno krásne latinské úslovie: Si tacuisses, philosophus mansisses. Hovorilo sa ním toľko, že ten, kto by bol v nejakej situácii býval radšej mlčal, bol by si tým býval v očiach iných zachoval imidž múdreho človeka. Keďže však otvoril ústa a prehovoril, stratil tento rozmer, lebo povedal aj to, čo nemusel. Dnes sa hovorí ostošesť – a nikomu to už ani veľmi neprekáža.

Neviem, čo viedlo dekanku FMK v Trnave, aby opätovne a celkom sama rozvírila už trochu utíchajúcu a odznievajúcu mediálnu vlnu záujmu a nepríjemných atakov na sociálnych sieťach proti jej vlastnej akademickej inštitúcii. Netuším, prečo mala potrebu napísať na fejsbúkovú stránku fakulty dlhočizný status s nadpisom „Poučenie z krízového vývoja“ a ešte ho aj doplniť smajlíkom. Viem však jedno: bolo to to najhoršie, čo sa dalo spraviť.

„Na tej škole študujú predsa len mladí ľudia, ktorí nie vždy môžu za rozhodnutia, ktoré padajú zhora.“

Žiaľ, žijeme už raz v takej dobe, že málokomu záleží na tom, aké signály vysiela smerom von, na verejnosť. Padá navôkol veľa slov (vyzerá to priam na verbálny bombový útok), ale len málo z tých slov muselo vôbec „opustiť ohradu našich zubov“, ako sa to veľmi múdro a prezieravo hovorilo kedysi dávno.

Dekanka FMK Dana Petranová sa rozhodla zo seba striasť vinu tým, že obvinila médiá. Vraj sa o túto úspešnú školu málo zaujímali a zaujímajú, vraj je tŕňom v oku konkurencii a bratislavskej kaviarni a podobne. Nuž...

„Je našou úlohou,“ píše Petranová, „redefinovať a teoreticky ustáliť aj základné pojmy klasifikácie médií a odstrániť priepastnú kognitívnu disonanciu v tejto oblasti.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite