Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tak zjavila sa alebo nie? A potrebujeme to vedieť?

.andrej Bán .názory

Panna Mária nie je poštárka, aby každý deň nosila odkazy. Tieto slová nepovedal skeptik či kacír, ale pápež František. Zjavenia Bohorodičky sú už sto rokov fascinujúcou témou. Prečo?

Andrej Bán

portugalská Fatima, francúzske Lurdy, ale aj bosnianske Medžugorie či slovenská Litmanová. Na týchto a iných miestach sveta sa odohralo čosi podobné – zbožné deti tvrdili, že videli Pannu Máriu. A nielen to, mnohé ju aj počuli, a to dokonca opakovane. Tvrdili to pastierikovia, školáci. A na svojom zotrvali. Nikto z nich to nepoprel. Je to teda pravda? A ak áno, ako sa to dá dokázať?

Možno sú to zle položené otázky. Je vysoko pravdepodobné, že deti mali zjavenia, ale otázkou zostáva, aké, čo videli a počuli. Skutočne to bola Matka božia a ak áno, ako sa to dá preukázať? Nebol to prírodný úkaz či psychologický vnem? Obávam sa, že cirkev si nezvolila správnu cestu, keď preveruje pravosť zjavení podla toho, či sú spojené so zázračnými, nevysvetliteľnými uzdraveniami. Je to trochu ako s citátom Woody Allena: Ak ste paranoik, to ešte neznamená, že vás niekto neprenasleduje. Vysvetlím, aby nedošlo k omylu. Ak sa trebárs vo Fatime, ktorá teraz oslávila sto rokov zjavení, udiali zázračné uzdravenia, nepovažujem to za dôkaz prítomnosti Panny Márie. Skromne dodávam, že Boh podľa mňa v takejto priamej súvislosti, kauzálnej linke, nepôsobí. Napokon, ak by to tak bolo, nedopustil by hrôzy vojen, genocíd či prírodných katastrof, pri ktorých trpia (najmä) nevinní.

„Cirkev sa ešte k Litmanovej záväzne nevyjadrila.“

Takže ako je to? Sme ako ľudia omylní a hriešni, potrebujeme preto povestný pevný bod. K téme údajných zjavení pristupujem už štvrť storočia s veľkým rešpektom. Neposudzujem. Veď napokon, kto som ja, človek, aby som čosi také posúdil?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite