Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné voľby pre Britániu – Theresa hrá vabank

.marína Gálisová .názory

Ak sa naplnia plány premiérky Mayovej, tak pôjdu Briti (úradníci, čítajte: občania Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska) hlasovať v predčasných voľbách. Dobrý ťah, zdalo by sa. Ale môže dopadnúť aj zle.

Marína Gálisová

.marína Gálisová

Britský parlament sa po Mayovej oznámení, že budú predčasné voľby, ocitol v šoku. Svetové médiá tiež. Pritom je pomerne jasné, prečo sa premiérka takto rozhodla. Pozrime sa na to bližšie.

Po prvé, v prieskumoch má jej Konzervatívna strana obrovský náskok. Predpoklad je, že ak by sa volilo tento týždeň, toryovci by v parlamentných voľbách získali 43 percent hlasov (podľa BBC Poll of Polls z dnešného dňa, teda z 18. apríla). Labouristi, ktorí by boli druhí, by sa museli uspokojiť iba s 25 percentami. Tretí UKIP by mal 11 percent, štvrtí liberálni demokrati (pred niekoľkými rokmi ešte súčasť vládnej koalície) 10 percent. Škótska národná strana len 5 percent a zelení biedne štyri percentá.

To je veľké pokušenie usporiadať predčasné voľby. Také neodolateľné, že líder s ostrým politickým inštinktom pri čítaní podobných výsledkov prieskumov (ak trvajú už nejaký čas) len hľadá, aký realistický a dôveryhodný dôvod na predčasné voľby môže ponúknuť verejnosti.

Theresa May môže v predčasných voľbách veľa získať. A zároveň môže občanom ponúknuť naozaj dobrý dôvod – aj tým, ktorí ju podporujú, aj tým, ktorí ju majú v zuboch.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite