Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Špecializovaný trestný súd rozhodol, že Mariána Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmeniek nevezme do väzby.

Koalícia znížila šancu na zrušenie amnestií!

.štefan Hríb .názory

Je neuveriteľné, ako sme na Slovensku schopní aj úplne jasné veci zahmliť. A už vôbec nerozumiem, ako lacno sú zástancovia spravodlivosti ochotní prehrať vyhratú kauzu.

Štefan Hríb

áno, hovorím o koaličnom návrhu na riešenie amnestií. Je predsa úplne jasné, že opozičný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií je rozumný, jednoznačný a vedie ku spravodlivosti kratšou cestou než alibistická okľuka cez Ústavný súd. Rovnako je úplne jasné, že verejná mienka, odborná obec aj významné osobnosti podporujú zrušenie amnestií parlamentom, a nie vládnu fintu, ktorou sa všetko odovzdáva do rúk nehodnej väčšiny na Ústavnom súde. A predsa počúvam a čítam, že by sa to s koalíciou mohlo skúsiť, že lepšia je aspoň nejaká šanca na zrušenie než žiadna a že keď to hovorí Peter Kresák, tak mu môžeme veriť.

Tak skúsme rešpektovať tri fakty.

1. Peter Kresák je člen koalície. Bodka.

2. Koaličný návrh znižuje šancu na nastolenie spravodlivosti, pretože rozširuje počet inštitúcií, ktoré môžu zrušenie amnestií potopiť. To sme už všetci zabudli, čo všetko vyviedla väčšina tohto Ústavného súdu? Zabudli sme, kto je pani Macejková či bývalý poslanec Mečiarovho HZDS Brňák a ďalší a ďalší? Vtiahnuť takto zloženú inštitúciu do rozhodovania o amnestiách je kriminálna nezodpovednosť – alebo temný zámer.

3. Každý, kto hovorí, že iná šanca na zrušenie amnestií, než koaličný návrh tu už vlastne nie je, takže ho treba podporiť, nevidí realitu a v skutočnosti submisívne prijal Ficovu hru. Je predsa jasné, že Fico bol k slovám o zrušení amnestií dotlačený verejnou mienkou, ktorej jedinej sa obáva. Takže ak zástancovia spravodlivosti pomenujú celú koaličnú fintu a ukážu verejnosti, že koalícia ňou znižuje šancu na skutočné zrušenie amnestií, verejnosť bude ešte viac nahnevaná a tlak na zrušenie amnestií bez finty s Ústavným súdom iba porastie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite