Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V pondelok pri tragickej autonehode zahynul režisér a spisovateľ Peter Krištúfek. Mal len 44 rokov. 

Súd rozhodol, že pohraničiari vraždili

.michal Novota .názory

Po pohraničiaroch v Bratislave-Petržalke nazvali za minulého režimu centrálne námestie. Volá sa tak dodnes. Súd včera rozhodol, že v roku 1986 na čiare zavraždili Hartmuta Tautza.

Michal Novota

je 8. august 1986 a talentovaný osemnásťročný študent, doma v NDR vypoklonkovaný zo slušného života pre zlý kádrový posudok, si za Kopčianskou ulicou v Bratislave vybral miesto, kade sa pokúsi o útek na slobodu. Situáciu na vtedy prísne stráženej hranici pozoroval niekoľko dní. Tu, v kukuričnom poli, sa mu zdali šance najlepšie. Od slobody ho nakoniec delilo 22 metrov, i keď je možné, že sa mu už podarilo prekročiť hraničnú čiaru. Na okraji poľa ho dohnali hraničiarske psy, ktoré poznali iba jeden povel – „trhaj!”

Keď dohryzeného a oskalpovaného, ale stále žijúceho a o pomoc volajúceho Tautza našla hliadka pohraničiarov, chodila okolo neho a hľadala ďalších kumpánov. So zraneným sa do nemocnice nikto neponáhlaľ, akoby celé velenie pohraničnej stráže chcelo odstrániť nepohodlného svedka. Z pohraničiarskej stanice ho do Vojenskej nemocnice odviezli až vtedy, keď ho už nebolo možné zachrániť.

Cynické použitie svorky psov sa režim snažil ututlať. Tautz však nebol zďaleka jedinou obeťou tejto mocou privilegovanej zložky. Niekoho pripravili o život psy, iného si našli guľky zo samopalu alebo elektrický plot. Poslaním pohraničiarov totiž nebolo chrániť vlastných občanov pred virtuálnou hrozbou zvonku, ale chrániť ich pred nimi samými, aby si život v socialistickom raji náhodou nerozmysleli. A účel svätil prostriedky. Od roku 1948 do roku 1989 máme zdokumentovaných 320 vrážd na vtedajšej československej hranici.

Najhorúcejšia pôda bola v Petržalke. Do slobodného Rakúska a obcí Berg, Kittsee a Wolfsthal sa dalo od nás ľahko dovidieť. Na vznikajúcom petržalskom sídlisku vtedy režim ubytoval mnohých príslušníkov Pohraničnej stráže a nazval po nich centrálne námestie. Na samotnej hranici potom slúžili aj vojaci základnej služby, ktorí dostávali rozkazy zhora, aby si velitelia a stranícke elity nešpinili ruky od krvi. Plniť ich však nemuseli. Zostali po nich desiatky mŕtvych.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite