Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bojovníci „na internetoch“​

.andrej Bán .názory

Svet sa zredukoval na virtuálny priestor. Cítite zlosť? Nenávisť? Preklínate Most-Híd a Sieť? Chcete niečo zmeniť? Len smelo klikajte, hejtujte, pripájajte sa k výzvam.

Andrej Bán

no stačí to? Určite nie. Je to lákavé, jednoduché, rýchle a účinné. No zároveň naivné, pohodlné a zbabelé. Všetci viete, o čom hovorím. O hrdinoch a bojovníkoch na sociálnych sieťach či na diskusiách na internete. Azda je už o mne všeobecne známe, prečo nie som na "fesjbúku". K životu nič také nepotrebujem. Dnes, v stave všeobecnej povolebnej hystérie obzvlášť.

„Ľudia potrebujú autentický osobný kontakt, možnosť klásť aj nepríjemné a nesúhlasné otázky.“

Cením si súkromie a priateľ je pre mňa človek, s ktorým hovorím osobne, z očí do očí. A tiež chcem osobne a verejne hovoriť s človekom, ktorého svet mi je cudzí či až odporný (nehovorím o nepriateľovi). Preto som tak dlho (a bezvýsledne) pozýval na diskusiu o migračnej kríze Fica a preto by som rád o fašizme verejne a osobne hovoril s Kotlebom. No ani jeden z nich na nič také nepristúpi.

Aby nevznikol mylný dojem. Vážim si aktívnych občanov, ktorí píšu a posielajú emailom spoločné petície, výzvy, otvorené listy. Či už Ďuro Mesík o Rusku alebo Ukrajine, Ľuba Trubíniová o ekologickej agende či Peter Zajac na zásadné spoločenské témy. Sú to vzácni ľudia, no uvažujem, či mám byť sám za seba spokojný, ak pohodlným podpisom za pár sekúnd podporím čosi dôležité, odošlem to... a čo? Tvrdím, že nie. Je to príliš málo. Je milé sa občas ocitnúť v spoločenstve "osobností spoločenského života", ktoré citujú pár hodín či dní v médiách, no aký to má dopad na realitu? Na správanie ľudí, ktorí nečítajú ani mainstreamové médiá, nevedia o ich existencii a volia Kotlebu či Kollára? Slabý až nulový.

„Bugár aj gazda vedia, že Most-Híd aj Sieť už sú klinicky mŕtve. Za žiadnu cenu teda nedopustia pád vlády. Budú sa Fica ponížene držať aj za opätky podľa možnosti štyri roky.“

Opakovane píšem, že je nevyhnutné osobné nasadenie v teréne. Aj teraz po voľbách. So psychiatrom Jožom Haštom sme pred voľbami absolvovali po celej krajine sériu verejných diskusií na tému Strach, utečenci, Slovensko. Do Prievidze, Popradu, Prešova, Košíc či do Žiliny prišli stovky ľudí. Sami od seba, nikto ich nezvážal autobusmi ako Fico na mítingy. Hovorili nám tam, že na diskusie nemenovaných opozičných politikov prišlo podstatne menej ľudí.

O čom to vypovedá? Ľudia potrebujú autentický osobný kontakt, možnosť klásť aj nepríjemné a nesúhlasné otázky, ktoré vždy vítam. Ukázalo sa to aj teraz v utorok, keď som v Prievidzi diskutoval na festivale Jeden svet so stovkami stredoškolákov. O utečencoch a áno, aj o Kotlebovi. Báli sa v hľadisku vstať a položiť otázky osobne. Organizátor Ivan Sýkora zo združenia Berkat im umožnil pýtať sa cez SMS. Zrazu z toho bola záplava otázok. Zlosť na utečencov a obdiv ku vodcovi sa prejavili aj v takejto SMS: „Kotlebu na nich!“

Keď ju Ivan prečítal, časť hľadiska, asi dvadsať mladých ľudí, zatlieskala. A pozreli sa na jedného z nich, o ktorom vedeli, že to napísal. Zvyšných zhruba dvesto ľudí v kultúrnom dome netlieskalo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite