Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vyhlásenie vydavateľov Slovenska

.juraj Kušnierik .názory

24 slovenských vydavateľov varuje pred monopolizáciou slovenského knižného trhu sieťou kníhkupectiev Panta rhei a knižnou distribúciou Ikar. Ich vyhlásenie vám prinášame ako prví.

Juraj Kušnierik

Spoločné vyhlásenie vydavateľov Slovenska

My, dolupodpísaní vydavatelia, vyjadrujeme silné znepokojenie z aktuálneho vývoja na slovenskom knižnom trhu. Zmeny pomerov, ktoré nastali v najväčšej knižnej sieti Panta Rhei v posledných mesiacoch, sú dôvodom na veľké obavy o jeho ďalšie fungovanie. Postupné ovládnutie siete kníhkupectiev Panta Rhei, najväčšieho slovenského vydavateľstva Ikar a najväčšej knižnej distribúcie Ikar finančnou skupinou J&T, ako aj kroky, ktoré začali tieto spoločnosti podnikať, vnímame ako snahu o ovládnutie a monopolizáciu slovenského knižného trhu.

Postupy, ktoré pri tomto procese Panta Rhei používa, nepovažujeme za korektné a poctivé, pretože vnášajú do knižného trhu aroganciu a nekalé praktiky. Príkladom sú podľa nášho názoru návrhy neprimeraných a pre vydavateľov výrazne nevýhodných obchodných a rabatových podmienok, návrhy o výhradnom dodávaní našich kníh prostredníctvom distribúcie Ikar, alebo nedávno medializovaná situácia v pripravovanom nákupnom centre City Arena Trnava, kde Panta Rhei pri snahe získať obchodný priestor prekročila hranice etického správania voči konkurencii.

Uvedomujeme si, že práca s knižkami je v mnohom podnikanie ako každé iné. No knihy zároveň považujeme za mimoriadne dôležitú kultúrnu a vzdelávaciu súčasť spoločnosti, ktorá sa nedá vždy vyčísliť v tabuľkách a peniazoch. Prístup, ktorý sa Panta Rhei snaží presadiť, môže dospieť k citeľnému zúženiu ponuky knižných titulov, obmedzeniu činnosti niektorých vydavateľstiev a útlm najmä v oblasti okrajových žánrov, ktoré prinášajú aj inú ako čisto komerčnú literatúru. Nemyslíme si, že by bolo dobré, aby slovenský knižný trh ovládol jeden distribútor, ktorý bude môcť následne z pozície sily diktovať podmienky vydavateľom na jednej strane a kníhkupcom na strane druhej.

Domnievame sa, že jedinou schodnou cestou pre fungujúci knižný trh na Slovensku je cesta vzájomného rešpektu, dialógu a spolupráce na zásadách obojstrannej výhodnosti. Preto vyzývame Panta Rhei na prehodnotenie svojich krokov z uplynulých mesiacov voči svojim obchodným partnerom, vydavateľom i voči svojej konkurencii a návrat k praktikám, vďaka ktorým sa sieť Panta Rhei stala v minulých rokoch lídrom i inšpirátorom pre partnerov aj konkurenciu, a vďaka ktorým sa významne zaslúžila o zvýšenie kultúry predaja kníh na Slovensku.

Matej Ďurišin, Vydavateľstvo Aktuell
Vladimír Michal, Vydavateľstvo Artforum
Ivan Harman, Vydavateľstvo Artis Omnis
Iveta Černuchová, Vydavateľstvo Citadella
Daniel Kollár, Vydavateľstvo Dajama
Veronika Adamčíková, Vydavateľstvo Didaktis
Nataša Ďuričová, Vydavateľstvo Dixit
Zdenko Štefkovič, Vydavateľstvo Eastone Books
Martin Plch, Vydavateľstvo Európa
Eva Urbaníková, Vydavateľstvo EvitaPress
Barbora Hazuchová, Vydavateľstvo Fortuna Libri
Aňa Ostrihoňová, Vydavateľstvo Inaque
László Szigeti, Vydavateľstvo Kalligram
Koloman Kertész, Vydavateľstvo KK Bagala
Albert Marenčin, Vydavateľstvo Marenčin PT
Jaroslav Jankovič, Vydavateľstvo Matys
Branislav Kocian, Vydavateľstvo Motýľ
Ján Gregor, Vydavateľstvo Premedia
Emília Jankovitsová, Vydavateľstvo Príroda
Jana Dandelová, Vydavateľstvo Raabe
Juraj Heger, Vydavateľstvo Slovart
Matúš Mládek, Vydavateľstvo Tatran
Miroslav Dobrucký, Vydavateľstvo Timy Partners
Federika Homolková, Vydavateľstvo W PRESS

2. marec 2015

Aktualizovaný zoznam signatárov nájdete tu.

Tento text ste mohli čítať len vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k nim a predplaťte si .týždeň.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite