Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Majster, Margaréta a radosť z divadla

.juraj Kušnierik .názory

Minulý týždeň sa v obci Cabaj-Čápor uskutočnili premiérové predstavenia Bulgakovovho Majstra a Margaréty v novom šapitó Teatra Tatra.

Juraj Kušnierik

Divadlo "ako také" je magické. Nejakí ľudia sa tvária, že sú inými ľuďmi, pohybujú sa na osvetlenom priestore, ktorý má vyzerať ako nejaký iný priestor, rozprávajú sa, rozohrávajú - často neuveriteľný - príbeh, do toho znie nejaká hudba, niekedy to je smiešne, inokedy dojímavé, občas hrozivé. Všetci - tí na osvetlenom javisku aj my v tmavom hľadisku - vieme, že to je len "akože", že to je len taká hra. A predsa tomu uveríme, predsa sa nám zdá, že hoci sa ocitáme v cirkusovom šapitó uprostred noci na okraji obce neďaleko Nitry a počas kľúčových scén občas začujeme zvuky blízkej diskotéky, sme svedkami zvláštneho rituálu, ktorý sa nás bytostne týka a hlboko nás zasahuje.

Teatro Tatro avizovalo premiéru Bulgakovho Majstra a Margaréty už minulý rok. Aj sa odohrala, ale režisér a herci si povedali, že na to, aby inscenácia nadobudla tú správnu konzistenciu potrebujú ešte jeden rok.

Oficiálna predpremiéra sa teda konala v stredu, 3. septembra, prvá premiéra o deň neskôr. Druhá premiéra - v piatok, 5. septembra - bola na rozdiel od predchádzajúcich dvoch predstavení nočným podnikom: začiatok bol o desiatej večer, aplaus doznel krátko pred druhou nad ránom.

Práve na tejto nočnej premiére (na začiatku Cabaj-Čápora, na lúke pred budovou s nápisom Stavebniny) sme boli. Už pred vstupom do (nového) šapitó sa medzi divákmi pohyboval zhovorčivý chlapík v obleku, hľadal niekoho, kto by ho po predstavení zobral späť do Bratislavy, nakoľko mu Divadelný ústav zabezpečil len lístok a nie nocľah či dopravu. Ako znalec Bulgakova a divadla tvrdil, že román Majster a Margaréta sa nedá inscenovať, svoju skepsu zakrýval opakovaným konštatovaním, že hercom drží palce...

Štvrohodinové predstavenie napriek extrémnemu času ani na chvíľu neuspávalo. Režisérovi Ondrejovi Spišákovi sa podarilo z komplikovaného románu vytvoriť poprepletanú, pokope výborne držiacu mozaiku. Rusko v roku 1934, Jeruzalem okolo roku 33, Slovensko 2014 (a 2015). Komunistickí spisovatelia, do ktorých pokojného života vstúpi temný cudzinec Wolland, kocúr Behemot a krutý diabol Azazelo, milostný faustovský príbeh Majstra a Margarétky, ukrižovanie Ježiša, hlava spisovateľa Berlioza kolesami električky oddelená od tela, stretnutia literátov, pobyt v blázinci, časostroj, televízne súťaže, Stalin ako rozprávač, diabolská noc plná nahých tiel.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite