Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Chvála tepla

.štefan Hríb .názory .editoriál

Keď je mnoho dní za sebou veľmi teplo, vzniká únava a trochu aj nespokojnosť. Ale letné teplo nemusí byť prekliatím. Môže byť aj šancou pozrieť sa inak na svet, jeho krásu a na svoje miesto v ňom. (Text je súčasťou obálkovej témy tlačeného .týžďňa, ktorý vychádza už zajtra.)

Štefan Hríb

žijeme čas, v ktorom sa ustupuje od ambícií v oblasti zmeny klímy. Populistické hnutia presvedčili svoje verejnosti, že všakovaké dávky od štátu sú viac. Je to iná úvrať kyvadla po tej, v ktorej sme počúvali, že svet pomerne rýchlo zhorí, ak ľudstvo neobmedzí spotrebu energií a neopustí ekonomický rast. Dnes sa naopak takmer všetko zelené považuje za naivitu, ideológiu a brzdu prosperity. A práve v tomto sú rastúce letné teplá užitočné – ukazujú relatívnosť dávok od štátu a absolútnosť prostredia, v ktorom ľudstvo žije. Neželané teplo nás môže posunúť k želanému realizmu.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite