Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Treba 28/2018

.lifestyle .treba

TREBA VYRAZIŤ na piknik ● TREBA ZAHRAŤ pre Mariána Vargu ● TREBA SPOZNAŤ Filu a Fullu ● TREBA POČUŤ naživo hudbu z pások ● TREBA SA POZERAŤ V TELKE Na druhom konci dúhy

TREBA VYRAZIŤ na piknik

V rozhovore pre rubriku Sedem cností a nerestí sme sa s našou stĺpčekárkou a najmladšou členkou z tímu okolo nášho prezidenta Vladimírou Ledeckou rozprávali aj o tom, ako trávila leto v Paríži aj v rakúskom Salzburgu. „Obe tieto mestá zdobili parky a brehy riek posiate dekami a piknikovými košmi. Celé leto sa tam ľudia tešili z dlhých večerov, chrumkavého pečiva, paštéty, syrov, zeleniny, fľaše sektu alebo čerstvej ovocnej šťavy. Pikniková kultúra mi prirástla k letu. Doma mi chýba. O to viac ma tešia spolubojovníci za hody v prírode. Žufaňa, bistro na Duláku v Bratislave, vám piknikový kôš prenajme, naplní dobrotami a pribalí k nemu deku. Celá táto paráda nestojí párik viac než dvacku. Bežte koštovať a užite si leto!“

www.zufana.sk

TREBA ZAHRAŤ pre Mariána Vargu

Víkendový festival Vrbovské vetry začína svoj sprievodný program už v utorok v kinosále Vrbové Koncertom pre Mariana Vargu. Účinkujú Konvergencie Quartet (Marián Svetlík, Andrej Baran, Martin Ruman, a Jozef Lupták) a Zuzana Kronerová. Hrať budú skladby, ktoré mal Marián Varga rád, vyberal ich ešte sám s Jozefom Luptákom. Koncert mal pôvodne byť darčekom k jeho 70. narodeninám na Festivale Konvergencie. Okrem Bartóka a Šostakoviča zahrajú aj Mariánovo sláčikové kvarteto Quattro Movimenti, Luptákovu skladbu Pieseň bez slov a skladbu Johna Taenera Threnos. Texty, ktoré bude čítať Zuzana Kronerová, vybral Andrej Šuba z knihy Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma.

www.vrbovskevetry.sk

TREBA SPOZNAŤ Filu a Fullu

Slovenská národná galéria v rámci projektu Made in Czechoslovakia venovanému 100. výročiu vzniku Československej republiky pripravila výstavu o tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia: Emila Fillu (1882 – 1953) a Ľudovíta Fullu (1902 – 1980) nazvaú Filla - Fulla: Osud umělce | Osud umelca. Výstava sa prvýkrát pokúsi o porovnanie a paralely, ale i odlišnosti a špecifiká (aj protiklady), umeleckých i životných osudov dvoch výrazných individualít s dôrazom na ich jedinečné tvorivé typy, vnútorné vlastnosti tvorby, ako aj vonkajšie socio-kultúrne súvislosti.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.lifestyle
.diskusia
.neprehliadnite