Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Viedenský Stonehenge

.denisa Gdovinová .lifestyle

Nie, reč nebude o žiadnej starodávnej katedrále. Na okraji Viedne, až v 23. obvode, môžu nájsť fajnšmekri architektúry, obdivujúci štýl brutalizmus, skrytý poklad. Voľne porozhadzované betónové hranoly, ktoré však tvoria stavbu pokoja.

Viedenský Stonehenge ALLOVER/ALAMY/PROFIMEDIA Zdanlivo drsná stavba je v skutočnosti Kostol najsvätejšej Trojice.

už sme si zvykli hundrať na to, že vo Viedni je všetko lepšie. Čistejšie ulice, lepšie služby a oveľa vyššia kvalita života. Kŕmená niekoľko rokov týmto naratívom som bola k Viedni akosi vzdorovito skeptická. 

Keď som potom Viedeň zažila na vlastné oči, zdala sa mi umelá – obdivovala som síce čisté ulice, ale po ôsmej hodine večer som už nezazrela mimo centra ani človeka. A kto si chce večer kúpiť niečo v potravinách? Potrápi sa. Aj nákupné centrum možno nájsť v sobotu otvorené len do šiestej večer. 

Viem, že Viedni krivdím. Že je umelá a málo dynamická, to sa mi zdá iba preto, že som ešte nezabočila do tých správnych ulíc. Nedávno som preto dala Viedni ešte šancu a vyrazila za centrum mesta. V autobuse z Bratislavy väčšina cestujúcich končila na Schwechate, my sme v centre Viedne presadli na nadzemný rýchlovlak a viezli sa ďalšiu polhodinu. V štvrti Mauer, čo je až 23. obvod Viedne, je schovaný zvláštny architektonický poklad, ktorý sa bude páčiť len silnejším povahám. Aj keď je to stavba, ktorá má byť tým najpokojnejším miestom – kostol. 

„Putovanie za dobrou architektúrou je takmer vždy putovaním aj za zaujímavým okolím.“

Z diaľky vyzerá ako Stonehenge, no čím bližšie človek prichádza, tým viac mu pripomína stolovú hru Jenga – pričom pri tejto stavbe dokázal architekt povyberať až príliš veľa dielikov. A tak to napätie, ktoré zažíva hráč pri Jenge, zažíva aj návštevník tohto kostola. Stavba akoby čakala len na vás, aby sa mohla konečne zrútiť. Podobné napätie majú najradšej nadšenci architektonického štýlu brutalizmus, ktorého je Kostol najsvätejšej Trojice na okraji Viedne ukážkovým príkladom. Veľké hranoly betónu sú zdanlivo náhodne poukladané na seba, pričom najmenší váži takmer dve tony a najväčší až viac ako 140 ton.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite