Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prečo pre Generáciu Z už drogy nie sú štýlové?

.denisa Gdovinová .lifestyle

Ak diskutujem o drogách, pozrime sa aj na to, ako čo si o nich myslí smartfónová Generácia Z.

Prečo pre Generáciu Z už drogy nie sú štýlové? Dmitriy Shironosov/Alamy/profimedia

o návrhu ministerky Žitňanskej dekriminalizovať malé množstvá drog nechcel Andrej Danko ani len diskutovať. Bol zhrozený, pobúrený, nechcel ani len veriť tomu, že tretina mladých ľudí vyskúšala drogu. Prekvapením preňho možno bude, že v skutočnosti už vrchol v užívaní drog máme za sebou. Nielen vo svete, ale aj na Slovensku klesá počet mladých ľudí, ktorí skúšajú návykové látky.

Denník N zverejnil údaje Národného monitorovacieho centra pre drogy, ktoré sledovalo vzorku viac ako desaťtisíc ľudí vo veku 15 až 19 rokov, ktorí aspoň raz vyskúšali tvrdé drogy. Od roku 2006 až po rok 2015 počet užívateľov klesol. Najvýraznejšie klesli užívatelia extázy – zo 6 na 2,3 percenta. S nízkym poklesom ostáva užívanie kokaínu, heroínu a LSD. Kleslo aj fajčenie marihuany, aj keď podľa čísel Európskeho monitorovacieho centra pre drogy, vo veku 15-24 rokov je to stále 13,2 percenta mladých ľudí, ktorí marihuanu užívajú. 

„Od severu na juh krajiny stovky mladých ľudí sa trápia pravidelným pitím rodičov.“

V zahraničí uvádza podobné údaje

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite