Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Deň otcov vymyslela dcéra osamelého otca

.denisa Gdovinová .lifestyle

Čo sme to vlastne v nedeľu oslavovali? Vznik osláv otcov má zaujímavý a ľudský príbeh. Presadila ho dcéra, ktorej matka zomrela pri pôrode a otec sám vychoval šesť detí.

Deň otcov vymyslela dcéra osamelého otca Marek Mrviš/SITA

keď 27-ročná mladá žena Sonora Smart Dodd počúvala v roku 1909 nedeľnú kázeň venovanú Dňu matiek, hnevalo ju, že sa pri oceňovaní obetavej starostlivosti rovnaká pocta nedostáva aj otcom. A mala na to plné právo. Pamätala na svojho otca, vojnového veterána z Občianskej vojny Williama Jacksona Smarta, ktorý sám vychoval šesť detí – Sonoru a jej päť bratov.

Sonora mala šestnásť rokov, keď jej matka zomrela pri pôrode najmladšieho súrodenca. Otcovi tak každodenne pomáhala pri výchove piatich chlapcov a v starostlivosti o ich farmu blízko mesta Spokane v štáte Washington. Dospievajúca Sonora tak videla na vlastné oči obetu jej otca, ktorý musel zastúpiť aj materinskú výchovu.

Už dospelá Sonora začala v roku 1910 kampaňovať za to, aby sa rovnaká pocta začala preukazovať aj otcom a aby vznikol aj Deň otcov. Spolu s organizáciou YMCA (Young Men's Christian Association) v Spokane zorganizovala prvé oslavy. Aj keď Deň otcov sprvu plánovala na 5. júna, v deň narodenín svojho otca, kvôli organizácii sa oslavy posunuli na tretiu júnovú nedeľu.

„Buď si uctíme oboch našich rodičov, matku aj otca, alebo sa radšej zdržme uctenia len jedného z nich.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite