Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Deň otcov vymyslela dcéra osamelého otca

.denisa Gdovinová .lifestyle

Čo sme to vlastne v nedeľu oslavovali? Vznik osláv otcov má zaujímavý a ľudský príbeh. Presadila ho dcéra, ktorej matka zomrela pri pôrode a otec sám vychoval šesť detí.

Deň otcov vymyslela dcéra osamelého otca Marek Mrviš/SITA

keď 27-ročná mladá žena Sonora Smart Dodd počúvala v roku 1909 nedeľnú kázeň venovanú Dňu matiek, hnevalo ju, že sa pri oceňovaní obetavej starostlivosti rovnaká pocta nedostáva aj otcom. A mala na to plné právo. Pamätala na svojho otca, vojnového veterána z Občianskej vojny Williama Jacksona Smarta, ktorý sám vychoval šesť detí – Sonoru a jej päť bratov.

Sonora mala šestnásť rokov, keď jej matka zomrela pri pôrode najmladšieho súrodenca. Otcovi tak každodenne pomáhala pri výchove piatich chlapcov a v starostlivosti o ich farmu blízko mesta Spokane v štáte Washington. Dospievajúca Sonora tak videla na vlastné oči obetu jej otca, ktorý musel zastúpiť aj materinskú výchovu.

Už dospelá Sonora začala v roku 1910 kampaňovať za to, aby sa rovnaká pocta začala preukazovať aj otcom a aby vznikol aj Deň otcov. Spolu s organizáciou YMCA (Young Men's Christian Association) v Spokane zorganizovala prvé oslavy. Aj keď Deň otcov sprvu plánovala na 5. júna, v deň narodenín svojho otca, kvôli organizácii sa oslavy posunuli na tretiu júnovú nedeľu.

„Buď si uctíme oboch našich rodičov, matku aj otca, alebo sa radšej zdržme uctenia len jedného z nich.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite