Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Samuel Abrahám: Neexistujú hlúpi študenti, iba zlí učitelia

.elena Akácsová .lifestyle

Základná definícia štúdia nie je naučiť sa, aby som získal prácu, ale zistiť, kto som a čo môžem v tomto svete robiť. Samuel Abrahám musel emigrovať, aby to o sebe zistil.

Samuel Abrahám: Neexistujú hlúpi študenti, iba zlí učitelia Boris Németh Samuel Abrahám v mladosti emigroval do Kanady, čo neľutuje, ľutuje len to, že neemigroval o päť rokov skôr.

tento školský rok bude politológ Samuel Abrahám mať naozaj nárok na veľké oslavy. Pred dvadsiatimi rokmi založil Výberový vzdelávací spolok a začal vydávať časopis kritického myslenia Kritika & kontext. Pred desiatimi rokmi založil školu liberálnych štúdií BISLA, ktorej je rektorom.

Nie div, že sme sa o škole a učení bavili veľkú časť nášho rozhovoru v krásnej školskej záhrade, kde často prebieha aj výučba. Zaujímalo nás, či ho učenie baví a v čom je náročné: „Povedať skvelú prednášku je ľahké, omnoho náročnejšie je zisťovať spätnú väzbu, čo z toho študenti pochopili, vstrebali, reflektovali. V navigovanej diskusii sa študenti naučia najviac, ak sú pripravení, naozaj diskutujú, sú v strehu, radostnom strehu. Nedá sa len tak horníčkovsky tárať, študenti sú nielen rozumní, ale aj krutí, aj ja musím byť v strehu,“ vysvetlil nám.

No ale čo so študentmi, ktorí berú školu len ako aktivitu popri chodení po krčmách? V BISLA takých azda nemajú? „Aj k nám prídu niektorí študenti intelektuálne totálne zanedbaní, dokonca ani záujem nemajú, len ich k nám „dokopali“ rodičia. Snažíme sa ich prebudiť, nie vždy sa nám to podarí, ale ak áno, tak sa z nich často stávajú premianti, ktorí predbehnú aj tých, čo u nás študovať chceli. Pretože prvýkrát v živote našli samých seba. To je základná definícia štúdia, nie naučiť sa, aby som získal prácu, ale zistiť, kto som, čo môžem v tomto svete robiť a aké sú moje limity. Tie sa potom dajú prekračovať a pracovať na sebe.“

V rozhovore pre rubriku Sedem cností a nerestí nám Samuel Abrahám o sebe prezradil, že má rád plniace perá a klasickú hudbu, na ktorú chodí často nielen do Slovenskej filharmónie, ale aj do Viedne. Z nostalgie si kupuje lístky na státie, je tam celkom iná atmosféra a pripomína mu to časy, keď ako študent musel vyžiť z mála. V mladosti totiž emigroval do Kanady, čo neľutuje, ľutuje len to, že neemigroval o päť rokov skôr.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom tlačenom vydaní alebo tu. A tu je ešte zopár zaujímavých myšlienok, ktoré sa na papier nezmestili.

pýcha je impulzívna vec.

Len mních po 30 rokoch v kláštore by ju dokázal kontrolovať. Pokora je niečo, na čom treba veľmi pracovať, nie je to človeku úplne prirodzené a keď sa pozabudne, tak ho to zomelie. Neviem, či je to moja pýcha, keď vidím hlúposť a nechápem, ako si s ňou ľudia vystačia, lebo poznajú na všetko jednoduchú odpoveď. Viem, že je nesprávne opovrhovať ľudskou hlúposťou, to vidím aj so študentmi. Neexistujú hlúpi študenti, iba zlí učitelia, musím teda nájsť pochopenie a správny prístup. Ale, ako hovoril Juro Špitzer, pochopiť neznamená odpustiť.

som lenivý na ranné vstávanie.

Vždy som si hovoril, že nemôžem mať robotu, kde by som musel skoro vstávať, a to sa mi zatiaľ darí. Keď idem na konferenciu, nedokážem si sadnúť a začať sa pripravovať dva či tri mesiace dopredu, je plno iných lákadiel, hudba, dobrá kniha, som schopný aj okopávať záhradu alebo pomáhať školníkovi, len aby som nemusel robiť niečo vážne. Ale posledné štyri dni môžem robiť aj 16 až 20 hodín denne. Angličtina má na to krásny výraz – procrastination.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite