Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

August 1968: Divadlo s ľudskou tvárou zastavila okupácia

.sita .kultúra

Začiatok okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ktorý si pripomenieme v pondelok 21. augusta, zastavil nielen obrodný proces v komunistickej strane, ale aj slobodnú umeleckú tvorbu vo všetkých jej podobách.

August 1968: Divadlo s ľudskou tvárou zastavila okupácia getty

politické uvoľnenie v 60. rokoch znamenalo pre literatúru, výtvarné umenie, hudbu i divadlo spájanie sa so svetovými tendenciami i vytváranie nových. Divadelný život sa vyznačoval výrazným tvorivým rozmachom predovšetkým mladých tvorcov, odkrývaním citlivých tém, hľadaním nových foriem a žánrov divadla a otváraním sa západnému divadlu.

Uvoľnenie v 60. rokoch predznamenal koniec 50. rokov, keď začali hýbať českým divadelným prostredím najmä divadlá označované ako malé javiskové formy. Tie sa vedome programovo tvorbou odlišovali od veľkých profesionálnych divadiel. Odozvy týchto divadelných prúdov sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Igor Lembovič, zakladateľ a režisér Divadla poézie, inicioval adaptovanie bývalého pivničného Bristol baru na Sedlárskej ulici na divadelný priestor. Ten neskôr pod názvom Divadlo na korze zohral významnú úlohu v bratislavskom divadelnom živote. 

V intímnom prostredí Divadla poézie až do roku 1968 vznikali podoby pásiem a kompozícií najmä moderných slovenských, ale aj svetových básnikov. Bratislavský divadelný život obohatilo Divadlo pantomímy, ktoré po školení u Emila Františka Buriana formovali mím Milan Sládek a režisér a školený tanečník Eduard Žlábek. Na konci 50. rokov vznikol aj prvý profesionálny kabaretný súbor, bratislavské Tatra revue.

Spoločensko-politické uvoľnenie bolo postupné, pretože politické špičky komunistickej strany na reformné úsilia a otvorenosť v kultúre nechceli reagovať ústretovo. V roku 1968 sa prvým tajomníkom ÚV KSČ namiesto Antonína Novotného stal slovenský komunista Alexander Dubček a prezidentom armádny generál Ludvík Svoboda. Zmeny sa začali diať nebadane, prvý pozitívny signál bol, že v Prahe začali znovu vychádzať Literární listy. Po páde Novotného sa čoraz viac dostávali k slovu komunisti, ktorí boli obeťami čistiek a politických procesov a skupina mladších vzdelaných komunistov. Naštartovali verejnú diskusiu a snažili sa o reformy. 

Verejne sa diskutovalo o ekonomických reformách, slobode tlače, o vyrovnávaní sa s minulosťou, slobodne bez cenzúry v kultúre a komunistická strana pripravila v apríli 1968 zásadný dokument Akčný program. Do hospodárskeho života sa mali zaviesť reformy postavené na princípoch trhového mechanizmu. Bola zrušená cenzúra. V súvislosti so 60. rokmi bola otvorenosť omnoho väčšia, avšak obmedzená v medziach systému, ktorý existoval.

Sovietski komunisti spolu s ostatnými krajinami Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, rozhodli vojenskou inváziou zastaviť demokratizačný proces v Československu. Vedúcich predstaviteľov Komunistickej strany Československa a štátu – Dubčeka, Smrkovského, Černíka, Kriegla a ďalších transportovali do Sovietskeho zväzu. Divadlo na korze, ktoré si ľudia často spájajú s Pražskou jarou, vzniklo po okupácii 1968 a prvá inscenácia Becketovej hry Čakanie na Godota mala premiéru v decembri ´68. Keďže normalizačné reštrikcie nenastali hneď, bolo divadlo administratívne zrušené až v roku 1971. Posledné inscenácie divadla už boli poznačené samocenzúrou. Vpád okupačných vojsk vyvolal odpor aj v slovenských profesionálnych divadlách.

Vývoj smerom k zastaveniu reforiem bol však nezvratný a v kultúrnej a v divadelnej sfére znamenal administratívne zrušenie Tatra revue a Divadla na korze. Postupne sa zásadne menil repertoár v slovenských divadlách a niektorí aktívni divadelníci museli z divadiel odísť. Na začiatku 70. rokov začala spoločenský a kultúrny priestor našej krajiny ovládať normalizácia a konsolidácia, ktoré vracali vývoj v krajine do obdobia cenzúry, neslobody a totality jednej strany a názoru.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite