Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rockový gitarista Brian May bol povýšený do rytierskeho stavu

.tasr .kultúra

Briana Maya, gitaristu skupiny Queen, v utorok v Buckinghamskom paláci kráľ Karol III. oficiálne povýšil do rytierskeho stavu.

Rockový gitarista Brian May bol povýšený do rytierskeho stavu SITA/Jonathan Brady/PA via AP

sir Brian (75), ktorý je tiež astrofyzikom s akademickým titulom PhD. a ochranca prírody, bol ocenený za zásluhy v oblasti hudby a charity. Na slávnostnej ceremónii ho sprevádzala manželka, herečka Anita Dobsonová.

„Som veľmi šťastný, usmievam sa od ucha k uchu, najmä preto, že to bol kráľ. Veľa to pre mňa znamená. Za tie roky sme sa do istej miery skontaktovali a sme rovesníci, takže mám k nemu silný citový vzťah. Bol to krásny moment,“ povedal sir Brian po obrade. Karol III. je o rok mladší.

May si s monarchom, ktorý vládne od vlaňajšieho septembra, aj zavtipkoval. „Rozprávali sme sa o tom, že sme rovnako starí, a on sa zaujímal, či moje kolená vydržia kľačiacu časť ceremónie. Odpovedal som: 'Áno, ale ledva',“ prezradil uznávaný rocker.

Pre sira Briana to nebola prvá návšteva Buckinghamského paláca. V roku 2002 vystúpil počas zlatého jubilea kráľovnej Alžbety II. a zo strechy zahral sólovú gitarovú verziu piesne God Save the Queen. Vlani vystúpil aj na jej platinovom jubileu.

Rytiersky titul má pôvod v stredoveku a jeho držiteľ môže používať oslovenie sir. Karol III. povyšoval do rytierskeho stavu  po prvý raz. Jeho matka, dlhoročná britská kráľovná Alžbeta II., zomrela minulý rok v septembri vo veku 96 rokov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite