Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Toto divadlo nie je také ako kniha

.milo Juráni .kultúra .kritika

Reportážna próza Martina Pollacka Americký cisár (Masový útek z Haliče) je ako loď plná emigrantov. Ako zaoceánsky parník, aký režisérka Iveta Ditte Jurčova premieta na plátna v rovnomennej inscenácii bratislavského Študia 12 a Divadla Pôtoň z Bátoviec.

Toto divadlo nie je také ako kniha Iveta Ditte Jurčová / Štúdio 12

čitateľovi môže prísť aj nevoľno. Nespôsobí to morská choroba, ale rýchly spád obrazov zo života Poliakov, Slovákov, Ukrajincov ochotných riskovať zatknutie, úmrtie aj izoláciu v novej krajine len preto, aby pre seba a svojich najbližších zabezpečili základné životné potreby. Už po chvíli čítania si spomenieme na súčasnú migračnú krízu. Ale autor divadelnej adaptácie Michal Ditte ani režisérka Ditte Jurčová, (napriek tomu, že ide o jednu z prvých inscenácii s témou vysťahovalectva u nás), po tejto očividnej paralele prvoplánovo nechňapli. Osudy Haličanov, Brutovčanov a iných ...čanov rozprávajú ako historický príbeh o ľuďoch, ktorí sa zakorenili v nesprávnej zemi.  Javiskové spracovanie sa vzďaľuje aj autorovi a tentoraz to nie je výčitka. Desiatky malých príbehov sú v knihe rozprskané chaoticky ako kvapky slanej vody po búrke. Ditte vyberá len pár, zlieva ich dokopy a vytvára vlastné more príbehov a individuálnych osudov. Pollackov odosobnený opisný štýl navyše Ditte prekladá do poetickejšieho a zároveň emocionálnejšieho jazyka bližšieho divadlu.

faktor človek

Ditte je oproti Pollackovi miestami až príliš čierno-biely, ale ani to nie je prekážka. Jeho emigranti nekončia ako prevádzači a môžu sa zašpiniť maximálne od hliny, ktorá je súčasťou výborného výtvarného konceptu Kataríny Cakovej. Inak to ani byť nemôže. Postavy Mendela Becka, Rifke Beckovej, Mathiasa Komara & co., sympatickí „chlopi“ a „dzivky“, symbolicky predstavujú všetkých utláčaných. Malých ľudí omámených túžbou po Amerike, ktorí sa pre svoju nevzdelanosť, naivitu a neskúsenosť rýchlo stali ľahkým úlovkom hochštaplerov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite