Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Peter Krištúfek bol experimentátor, čo obdivoval staré veci

.anton Vydra .kultúra

Pri tragickej zrážke autobusu a kamióna pri Badíne vyhasol v pondelok aj život spisovateľa a režiséra Petra Krištúfka. Krátka krutá správa v novinách.

Peter Krištúfek bol experimentátor, čo obdivoval staré veci Katarína Hlinčíková

s Petrom Krištúfkom som sa stretol len raz, krátko nato, čo mu vyšla kniha Telá. Bolo to v bratislavskom Artfore v detskom oddelení. Rozhovor vyšiel v júni 2016 na webe .týždňa.

Okrem knihy sme sa však rozprávali aj o veciach, ktoré sa do rozhovoru nezmestili. Hovoril mi veľa o Kornelovi Földvárim, u ktorého bol až do jeho posledných dní, kým 26. marca 2015 Földvári nezomrel. Hovoril veľa aj o krásnych bibliofíliách, ktoré tak veľmi obdivoval a zbieral. Mal tie staré veci jednoducho rád. Mal rád to, ako vyzerajú, ako sú graficky spracované, ako sú ilustrované a mal rád aj ich bizarné príbehy. 

„V pondelok sa prirýchlo uzavrel život Petra Krištúfka a uzavrelo sa tým aj jeho písanie.“

S úžasom som zistil, že čítal knihy, ktoré som čítaval aj ja a o ktorých som si vždy myslel, že môžu zaujať len hŕstku ľudí. A on medzi nich zrazu patril. Zaujímal sa o minulosť (najmä tú slovenskú), zaujímal sa o súčasnosť a myslel veľmi živo na budúcnosť – vtedy, počas nášho rozhovoru, ešte nevedel, že sa mu onedlho narodí dcéra.

Keď som sa ho pýtal na to, čo ho viedlo k napísaniu Tiel, ktoré som inak pokladal za nedokončené (nuž, ale kedy sú živé telá dokončené, však?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.anton Vydra .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite