Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Za Milošom Formanom

.peter Bálik .kultúra

V piatok v noci zomrel legendárny režisér Miloš Forman, autor nesmrteľných filmov Amadeus a Prelet nad kukučím hniezdom.

Za Milošom Formanom Gregorio Borgia/AP Photo/SITA

miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v Čáslavi, no jeho detstvo bolo poznačené tragickými okolnosťami.  Jeho rodičov zavraždili nacisti, obaja zomreli v koncentračnom tábore. Komunisti mu po vojne znárodnili majetok. Napriek tomu svoje detstvo a dospievanie nebral tragicky, spomínal, že  v očiach okolia sa cítil ako hrdina. Po vojne sa stal študentom prestížnej internátnej školy v Poděbradoch. Jeho spolužiakmi boli jeho celoživotný kamarát Václav Havel, ale aj Ivan Passer či bratia Mašínovci.  

Ako absolvent FAMU debutoval celovečerným filmom Konkurz z roku 1963, ktorý predznamenal celú jeho tvorbu v šesťdesiatych rokoch, postavenú na čiernom humore a absurdnosti života zasadeného do kulís totalitnej spoločnosti. Z tohto obdobia pochádza aj jeden z jeho najlepších filmov Hoří, má panenko, absurdná komédia z bálu dedinských požiarnikov, ktorý vo svete získal ocenenia, bol nominovaný na Oskara, ale doma skončil v trezore. Nebolo to prvýkrát, čo sa mu podarilo nakrútiť skvelý film s nehercami. 

„Jeho posledným počinom boli Goyove prízraky z roku 2007, ktorého dej je tiež zasadený do totality, tentoraz náboženskej.“

Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy rýchlo pochopil, že ho boľševici k filmu nepustia, zbalil sa a emigroval do USA. Väčšina umelcov v emigrácii pohorí, no Forman si veril. Jeho prvým zahraničným filmom bol vlastne remake Konkurzu s názvom Taking Off, zasadený do amerických reálií. Aj vo svojich zámorských filmoch sa zaoberal slobodou. Jeho hrdinovia boli slobodomyseľní ľudia, ktorí sa nezmestili do systému, či už totalitného alebo spoločenského, búrali stereotypy a často šli hlavou proti múru. Taká je napríklad hlavná postava z filmu Prelet nad kukučím hniezdom, ktorú stvárnil herec Jack Nicholson. Snímok z roku 1975 mal veľký divácky úspech a získal päť Oskarov vrátane ceny za réžiu. Formanovi sa darilo aj s jeho nasledujúcimi filmami Vlasy a Ragtime, ale najväčší úspech svojho života dosiahol so snímkou Amadeus z roku 1984.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite