Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Guru z Laurel Canyonu

.peter Bálik .kultúra .profil

Prosím, ak máte radi hudbu, ktorá vás uvedie do stavu pokoja a vyrovnania sa s k okolitým svetom, zožeňte si Jonathana Wilsona. Americkému hudobníkovi práve teraz vychádza nový album Rare Birds.

Guru z Laurel Canyonu TOM OLDHAM/REX FEATURES/PROFIMEDIA Jonathan Wilson oživil starého hipíckeho ducha.

laurel Canyon je zelená štvrť v kopcoch pri Los Angeles, kde na konci šesťdesiatych rokov bola centrom hudobného vesmíru. Všetky hviezdy z LA a okolia, ktoré medzičasom zarobili peniaze, sa pred záujmom fanúšikov a médií začali sťahovať do tejto vzdialenej časti mesta. A tak sa stalo, že miesto, cez ktoré vedie slávna cesta Mulholland Drive, sa stalo útočiskom Joni Mitchellovej, Mamy Cass, Jima Morrisona, skupiny Crosby, Stills and Nash alebo Franka Zappu. Hudobníci sa navštevovali, zakladali skupiny a robili spolu nádhernú hudbu. Laurel Canyon sa tak na čas sa zmenil na raj na zemi. 

zasľúbené mesto

Ten svet je už dávno preč, mnoho rezidentov odišlo, niektorí ako Mama Cass už nie sú medzi nami, ale predsa z neho niečo zostalo. Dnes v tejto štvrti žije americký hudobník a producent Jonathan Wilson, ktorému sa na tomto mieste podarilo oživiť starého hipíckeho ducha. Wilson začal spájať hudobníkov z okolia v rámci spoločných hraní tak, ako to robili jeho predošlí slávni rezidenti. Aj preto ho médiá pred niekoľkými rokmi označili za „nového kráľa Laurel Canyonu“. Jonathan Wilson je hudobný guru. Rodák zo Severnej Karolíny hovorí, že jeho kraj je známy milými a srdečnými ľuďmi, a to isté sa dá povedať aj o ňom. 

Wilson vyrastal v hudobnej rodine. Jeho strýko bol členom countryovej skupiny Billa Monreoa a Wilson rád spomína, že popri vtedajšej módnej hudbe 70. rokov počúval džez. No vzápätí dodáva, že ho to nijako nepoznačilo.   

Los Angeles bolo vždy jeho zasľúbeným miestom. Prvýkrát ho navštívil ako tínedžer, dokonca sa mu podarilo dostať na párty, kde vraj flirtoval s Kim Basinger. To tvrdí on. Jeho ďalšia cesta viedla do New Yorku, kde založil grungeovú kapelu Muscadine, ale napriek priaznivým kritikám sa skupine preraziť nepodarilo a sklamaný Wilson sa vrátil späť do LA. Na hudbu nezanevrel, naďalej skladal a hrával pre seba a svojich najbližších, ale rozhodol sa živiť výrobou gitár. Jeho nástroje boli v hollywoodskej smotánke známe, no Wilsona škrelo, že hudbe rozumie lepšie ako jeho klienti, a tak sa rozhodol, že to ešte raz vyskúša. 

„Wilson stále verí starému hipíckemu postoju, že hudba je prostriedkom na liečenie ľudskej duše.“

Medzičasom si prenajal dom v Laurel Canyon, kde predsa niečo z hipíckej minulosti zostalo. Hovorí, že na prenájom domu stačilo podanie ruky. Niekde tam spolu so susedmi začal každý týždeň organizovať džemovacie večery, na ktorých sa zúčastňovali Chris Robinson a Black Crowes, Jenny Lewis, Wilco, Heartbreakers alebo Jackson Browne, Wilsonov prvý veľký vzor. Ak nejaká veľká kapela hrala dole v meste, stávalo sa, že v noci skončila v jeho dome, kde sa hrávalo do bieleho rána. Jonathan býva dodnes v Laurel Canyon, no štúdio si neskôr presťahoval do LA.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite