Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dolores bola írskym pokladom

.peter Bálik .kultúra

V Londýne nečakane zomrela speváčka írskej skupiny The Cranberries Dolores O’Riordan, hlas 90. rokov.

Dolores bola írskym pokladom Bruno Bebert/AP Photo/SITA

v 90. rokoch vládol grunge, britpop alebo elektronika, no toto obdobie sa nemôže zaobísť bez írskych The Cranberries. V jej strede stále postavou útla, ale hlasovo fantasticky vybavená speváčka Dolores O’Riordan, ktorá včera v noci nečakane zomrela v Londýne. Mala len 46 rokov. Príčina smrti nie je známa, no hovorí sa o otrave liekmi.  

Aj keď The Cranberries mali najlepšie roky za sebou a počas svojich comebackových koncertov žili len z minulosti, jej predčasný odchod zaskočil celý hudobný svet. Dolores bola speváckym talentom, ktorý môže dodať len krajina menom Írsko. V jej speve bolo cítiť domovinu, no zároveň jej pesničky dokázali zaujať celý svet. Okrem toho mala talent na jednoduché a chytľavé pesničky. 

Podľa producenta Stephena Streeta pôsobila spočiatku na pódiu placho a spievala takmer chrbtom k publiku. S prichádzajúcim úspechom sa dostavila aj potrebná odvaha. Skupina vyšla z nezávislej scény, ale hneď sa presadila debutovým albumom Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?, ktorý dodal hity ako Dreams a Linger. Najväčší hit zaznamenali skladbou Zombie, ktorá sa v polovici 90. rokov hrávala tak často, že mnohým ľuďom už doslova liezla na nervy. Aj napriek jej silnému posolstvu. Bola to však skladba, ktorou sa The Cranberries podarilo dobyť americký trh. To sa podarí len máloktorej európskej kapele.

„Dolores bola speváckym talentom, ktorý môže dodať len krajina menom Írsko.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.peter Bálik .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite