Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V pondelok pri tragickej autonehode zahynul režisér a spisovateľ Peter Krištúfek. Mal len 44 rokov. 

.kniha na víkend: Boja sa vaše deti včiel? Týchto sa báť nemusia

.anton Vydra .kultúra

Žihadlo je obávaná zbraň. Najlepšou pomocou pri tíšení bolesti je vraj zubná pasta. Včelia kráľovná žihadlom zabíja aj svoje sokyne, no na rozdiel od ostatných včiel nezomiera.

.kniha na víkend: Boja sa vaše deti včiel? Týchto sa báť nemusia

dajte si pozor, aby vám Včely neuleteli. Lebo táto kniha by vašej pozornosti a pozornosti vašich detí uniknúť naozaj nemusela. Med, ten včelí pľuvanec (to nie sú moje slová, píše sa o tom v knihe), máme totiž radi, no laik vie už menej o tom, ako vzniká a čo je to tá včela vlastne zač.

Po vydarených veľkorozmerných Mapách pokračuje vydavateľstvo Slovart porovnateľne veľkou sondou do života včiel. Pszczoły – ako znie pôvodný názov – sú predovšetkým výtvarne krásne spracovaná obrázková kniha. Aj ako hlavný autor sa uvádza ilustrátor Piotr Socha, a nie tvorca textov.

Pszczoły sú predovšetkým výtvarne krásne spracovaná obrázková kniha.“

Texty, umiestnené v dolnej časti stránok, zostavil biológ Wojciech Grajkowski. Kedysi pracoval v Poľskej akadémii vied, no rozhodol sa, že vedeckú dráhu vymení za výchovno-vzdelávacie projekty pre deti. Nezvyčajné rozhodnutie, pretože deti sú najťažší akademickí poslucháči. A kto sa už pokúsil popularizovať vedecké výsledky detskému čitateľovi, ten dobre vie, že to vôbec nie je med lízať.

Prekladateľ Alexander Horák musel čitateľom niekoľkokrát vysvetľovať slová, na ktoré chýbal slovenský výraz. Mne to vysvetlenie nechýbalo, ale rozumiem: treba sa poistiť pred včelárskymi puristami. V knihe sa dozviete skutočne veľa. Trúfam si však povedať, že tie fakty ocenia niekedy naozaj skôr dospelí než deti. Tie sa totiž viac upnú na obrázky – humorné, ale zároveň vysvetľujúce. Tak je to aj dobre, pretože toto je kniha, pri ktorej by mali rodičia a deti o včelách spolu hovoriť.

Grajkowského výklad je usporiadaný a precízny, dobre rozumie včeliemu životu a vie, že čím viac rozumieme správaniu tohto hmyzu, tým menej sa budeme báť bzučania, žihadiel a náletov včelích rojov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite