Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Record Store Day na Slovensku

.peter Bálik .kultúra

V bratislavskej kaviarni Kút je malý obchod s vinylmi. Vinylové platne sú prvým obchodom s hudbou u nás, ktorý sa podarilo zapojiť do Record Store Day. Jeho desiaty ročník sa uskutoční 22. apríla. O sviatku venovanom malým predajniam s hudbou sme sa rozprávali s Jojom Peštom, šéfom obchodu.

Record Store Day na Slovensku archív Joja Peštu Jojo Pešta, šéf obchodu Vinylové platne dotiahol Record Store Day na Slovensko.

aký má význam RSD a prečo je podľa teba táto udalosť dôležitá?

Record Store Day je sviatok – oslava kultúry nakupovania hudby v nezávislých „kamenných obchodoch“. Hlavným predmetom tohto sviatku je vinylová platňa, nezávislá kamenná predajňa s hudbou a hudobná klientela s preferenciou fyzického kupovania hudby pred nákupmi a sťahovaním hudby z internetu. Veľmi dôležité je slovo „nezávislý“ – „independent“. Predajne s týmto prívlastkom predstavujú protipól k „major“ obchodom s hudbou s nadnárodným významom, ktoré výraznú časť hudobnej produkcie predávajú cez vlastný e-shop alebo vo forme predaja digitálnych súborov. Stalo sa dobrým zvykom až tradíciou, že interpreti a vydavatelia zapojení do RSD synchronizujú termíny vydávania svojich diel práve s týmto sviatkom. Unikátne reedície albumov, limitované edície SP singlov, ale aj prvé uvedenie albumov na trh sú hlavným ťahákom pre zberateľov hudby zapojených do RSD.

v čom sa odlišujú nezávislé kamenné obchody od „major“ obchodov?

RSD je príležitosťou pripomenúť fanúšikom hudby časy, keď sa po vinylovú platňu chodilo do obchodov asi ako po dobrú knihu. Kultúra fyzického kupovania hudby v kamennej predajni má svoje osobité čaro. Výmena názorov so zákazníkmi na rôzne žánre, fyzické ukážky skladieb priamo z gramofónu, niekedy stručné, inokedy až odborné debaty okolo používanej domácej hi-fi techniky je niečo, čo vám na jednom mieste umožní iba návšteva kamennej predajne s hudbou. Nákup hudby v kamennej predajni sa tak stáva malou príjemnou spoločenskou udalosťou a RSD skvelým nástrojom na spopularizovanie tejto formy nakupovania hudby.

ako sa ti podarilo dostať do siete predajní RSD?

Dostať sa do programu RSD nie je ťažké, potrebné je však splniť niekoľko kritérií. Do RSD programu sa registruje cez oficiálnu stránku americkej RSD vyplnením dotazníka. Nevyhnutnou podmienkou je reálne prevádzkovanie kamennej predajne s pravidelným odberom tovaru od vydavateľov hudby. Vyplnený dotazník s priloženými prílohami a prezentáciou kamennej predajne sa pošle na oficiálnu stránku RSD a čaká sa na schválenie. Schválený predajca je zaradený pod sekciu Participating Stores s odkazmi na svoj web a mapu s umiestnením kamennej predajne.

ktoré z titulov, respektíve koľko, budeš mať na budúci týždeň k dispozícii?

Jednotlivé tituly zapojené do RSD programu sú rozdelené podľa distribučného dosahu vydavateľov týchto titulov v konkrétnej lokalite.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite