Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prežiť v blbej dobe

.lukáš Krivošík .kultúra .zásah

Totalita asi každého človeka stavia pred morálne voľby, no herci sú zvlášť zraniteľní. Sú populárni a ľudia od nich navyše očakávajú odvážne spoločenské postoje či občas nejaké to každodennosť presahujúce múdro. 

diktatúry zo svojej podstaty trpia nedostatkom legitimity, preto sa radi oprú aj o autoritu umelcov. Nehovoriac o tom, že v spoločnosti hviezd sa všetci pohybujú radi. Aj nacistickí a komunistickí pohlavári.

To všetko ukazuje v plnej nahote (občas doslovnej) šesťdielny seriál Českej televízie Bohéma (všetky epizódy nájdete na jej webstránke). Seriál Roberta Sedláčka, ktorý režíroval aj vynikajúce České století, je o filmových hviezdach na Barrandove z polovice minulého storočia. Ich príbeh sa začína Mníchovom a končí za Gottwalda. Herci i herečky v ňom lavírujú medzi mlynskými kameňmi. Kto je v jednom režime na koni, môže sa o pár rokov ocitnúť pred súdom. Väčšina sa však snaží prežiť a nestratiť úplne tvár.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite