nedávno som si sadol na vlak do Viedne. Cieľ bol jednoduchý – výstava Mariny Abramović v Albertina Modern. Výstava je tam sprístupnená od 10. októbra 2025 do 1. marca 2026, takže máte na jej návštevu ešte niekoľko mesiacov času.
Albertina Modern aktuálne hostí prvú veľkú výstavu Mariny Abramović v Rakúsku. Nie je veľká rozsahom ani vizuálne okázalá. O to viac vynikne samotná podstata jej práce – dôraz na telo, čas a schopnosť vydržať v prítomnosti bez neustáleho podnetu.
Marina Abramović sa narodila v roku 1946 v Belehrade. Vyrastala v prísnom prostredí – rodičia boli partizáni, matka mala silnú autoritu a kontrolu nad každodenným životom. Táto skúsenosť sa výrazne podpísala na jej neskoršej tvorbe.
Ulay / Marina Abramović. / Bildrecht, Viedeň 2025Ulay / Marina Abramović | Dýchanie dovnútra, dýchanie von, apríl 1977
Už od 70. rokov patrí medzi autorov, ktorí posunuli performance umenie z okraja do hlavného prúdu. Projekty ako Rhythm 0, v ktorom nechala publikum rozhodovať o tom, čo sa s jej telom stane, alebo dlhoročná spolupráca s Ulayom, skúmali hranice dôvery, moci a fyzickej výdrže. Širokej verejnosti sa neskôr zapísala do povedomia projektom The Artist Is Present v newyorskom MoMA.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.