Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sny nocí svätojánskych

.peter Zajac .kultúra .kultúra

V treťom dejstve Shakespearovej Búrky hovorí Prospero, že sme z rovnakej látky, z akej sú utkané sny, a život je len ostrovček, obklopený zo všetkých strán spánkom. Celkom na konci Sna noci svätojánskej hovorí zase Puk, že príbeh bol len prelud a hra je číry sen.

Sny nocí svätojánskych SOŇA BARTUSZOVÁ Maria Bartuszová: Bez názvu, 1973.

juliana Sokolová hovorí vo svojej básni Dúfam v svoju svätosť o celom rozpätí sna a snenia:

Sen, jedna z prvých nocí doma s novým bábätkom: nie hneď prvá, druhá, možno tretia: zobudilo ma nadprirodzene silné svetlo z dvora, zmes mesačného svitu a odrazeného elektrického osvetlenia, ako z štadióna, cez balkónové dvere som vyšla na pavlač, dole v zelenej húštine dvora, medzi novými kríkmi, hneď podo mnou: stála srnka. Neskôr, už z prízemia, z druhého konca dvora, som videla, že má pri sebe malé: o pár dní, už v októbri, som o sne povedala staršiemu synovi: Snívalo sa mi, že v noci bola u nás na dvore srnka. 

„Mne sa ešte nesnívala,“ povedal Šamu, päť. Predstava bytostí a vecí migrujúcich medzi našimi snami, prestupujúcich stenami. Chvíľu sme sa ešte rozprávali o srnách, kým povedal: „Aj ja ich mám rád, ale tak veľmi, že keď na ne myslím, chce sa mi plakať, tak na ne nemôžem myslieť vôbec.“ 

maria Bartuszová

Aj ja ich mám rád, ale tak veľmi, že keď na ne myslím, chce sa mi plakať,

V šesťdesiatych rokoch vytvorila Maria Bartuszová množstvo sošiek previazaných vajec, škrupín, vajec uložených v konároch stromov ako hniezda, ale aj množstvo priapických sošiek s ňadrami, prsnými bradavkami. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite