Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zora Jaurová z PS: Vláda chce ovládnuť RTVS

.tasr .kultúra

Na rozdelenie verejnoprávneho média podľa poslankyne neexistujú relevantné dôvody.

Zora Jaurová z PS: Vláda chce ovládnuť RTVS SITA/Milan Illík

na rozdelenie RTVS, o ktorom sa hovorí v programovom vyhlásení vlády, neexistujú dôvody. Ide o snahu ovládnuť verejnoprávne médiá. Uviedla to poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (Progresívne Slovensko). 

„Nepočula som žiadny argument, prečo je spojená RTVS menej verejnoprávna ako rozdelená. Je to nedomyslený krok a vláde očividne ide o ovládnutie verejnoprávnych médií. Je to snaha ovplyvňovať manažment, obsah aj spôsob práce RTVS,“ poznamenala Jaurová.

Za nebezpečnú považuje poslankyňa aj pasáž programového vyhlásenia, ktorá je v kapitole verejná správa, hoci ide o oblasť kultúry a médií. „Vláda chce robiť nejaké správy o stave demokracie, čiže sama seba hodnotiť. Tieto 'správy' chce potom šíriť cez médiá a v programovom vyhlásení dokonca na tento účel priamo predpisuje RTVS konkrétny formát relácie,“ poukázala Jaurová. Označila to za vládnu propagandu, je to podľa nej absolútne neprípustné.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že presadí právny a ekonomický rámec rozdelenia RTVS na dve nezávislé verejnoprávne mediálne inštitúcie - Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, prípadne zváži iné riešenie, ako posilniť verejnoprávnosť RTVS.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite