Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vláda Andreja Babiša nezískala dôveru. Predseda vlády preto musí podať demisiu. Zeman však Babiša opäť poverí zostavením vlády, pričom aj bez dôvery ho môže dlho držať pri moci.

Veľké víťazstvo v malej bitke

.andrej Žiarovský .klub .história

V porovnaní s kolosálnymi bitkami prvej svetovej vojny je tá zborovská rozsahom takmer zanedbateľná. Napriek tomu je Zborov jedným z najpozoruhodnejších stretnutí veľkej vojny a mal význam aj pre vznik Československa.

Veľké víťazstvo v malej bitke WAR/TOPFOTO/PROFIMEDIA 1. júl 1917, Zborov: Českí a slovenskí vojaci 3. pluku, ktorí pôsobili v radoch ruskej armády, stoja v zákopoch deň pred bitkou.

v polovici roku 1917 bola situácia na Ruskom fronte stabilizovaná. Pomohol tomu aj rozklad morálky ruskej armády urýchlený Februárovou revolúciou a zosadením cára. Na talianskom fronte poľný maršál Boroevič dokázal odraziť už desať talianskych ofenzív. Na Západnom fronte sa stále bojovalo hlboko na francúzskom území.

príprava Kerenského ofenzívy

Francúzi a Briti tlačili na petrohradskú vládu Alexandra Kerenského, aby spustila ofenzívu, ktorá by prinútila Nemecko a Rakúsko-Uhorsko vrátiť aspoň časť svojich jednotiek na východ. Generál Brusilov, ktorého úspešná ofenzíva spred roka vyniesla na post veliteľa ruskej armády, si nerobil ilúzie o bojovej morálke vojska: dôstojníci sa o veliteľské právomoci museli deliť s radami (po rusky „sovietmi“), ktoré si volili sami vojaci. Veril však, že proti rakúsko-uhorskej armáde, kde najmä v českých a juhoslovanských jednotkách už tiež začal hlodať revolučný rozklad, má ofenzíva reálnu šancu na úspech. Ruský generálny štáb pripravil útočný plán, ktorý vošiel do dejín ako Kerenského ofenzíva. 

České a slovenské jednotky pôsobili v radoch ruskej armády už od roku 1915. Vždy však išlo o malé jednotky používané najmä na prieskum. Na konci jari 1917 sa sformovala 1. česko-slovenská strelecká brigáda, zahrňujúca tri pluky: 1. pluk „Svatého Václava“, neskôr premenovaný na „Mistra Jana Husa“, 2. pluk „Jiřího z Poděbrad“ a 3. pluk „Jana Žižky z Trocnova“. Dohromady 3 500 vojakov, síce nie veľmi kvalitne vyzbrojených, no s vynikajúcou bojovou morálkou. Keď veliteľ 1. práporu, poručík a neskorší generál Čeček, pred Zborovskou bitkou hľadal 16 dobrovoľníkov, ktorí mali granátmi a kliešťami ničiť drôtené prekážky pred útočiacimi jednotkami, prihlásilo sa ich dvesto.

Brigáda mala byť pôvodne nasadená v hlavnom smere útoku, ale jej veliteľ, ruský plukovník Vjačeslav Platonovič Trojanovskij, argumentoval, že nedávno zostavená a nedostatočne vyzbrojená jednotka to nezvládne. Česko-slovenská brigáda pociťovala zúfalý nedostatok guľometov a keďže nemala ani vlastné delostrelectvo, musela sa spoľahnúť na ruské delostrelecké batérie dočasne prevelené od iných jednotiek. Dokonca samotná brigáda nikdy predtým nebola nasadená ako jeden celok a jej tri pluky neabsolvovali ani súčinnostné cvičenia. Brigáda bola preto prevelená k 11. armáde na vedľajší smer útoku a aj tu mala tvoriť len akýsi druhý sled a podporovať v útoku dve ruské divízie na svojich krídlach.

Či už to bolo riadením osudu alebo niečím zámerom, frontový úsek 1. česko-slovenskej brigády sa nachádzal priamo proti rakúsko-uhorskej 19. pešej brigáde. Tú tvorili dva pluky doplňované práve v českých krajoch: plzenský a jindřichohradecký. Proti legionárom stálo v solídne vybudovanej, do hĺbky členenej obrany až 5 500 vojakov cisárskej a kráľovskej armády, z ktorých prinajmenšom polovica boli tiež Česi.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite