Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kardinál Vlk bol mužom spravodlivosti

.anton Vydra .klub

Český kardinál bol so smrťou zmierený. O svojom zdravotnom stave sa vyjadroval otvorene už od začiatku tohto roka. Život tohto muža bol ukážkou dialógu a nebojácnosti.

Kardinál Vlk bol mužom spravodlivosti Robert Sedmik/Empresia media/profimedia

miloslav Vlk je na Slovensku známy najmä kauzou Bezák, keď sa pričinil o osobnú audienciu emeritného trnavského arcibiskupa u pápeža Františka. Vyjadril sa vtedy, že táto kauza má korene v slovenskej katolíckej cirkvi, čím naznačil, kde treba hľadať jej riešenie. Bolo by však málo, keby sme život tohto kardinála čítali iba cez túto citlivú slovenskú kauzu a traumu zároveň.

Eugen Korda
O Prahe, o tom, čo hrozí Európe, ale aj o nádeji, že sa vraciame k svojim kresťanským koreňom, sme sa s kardinálom Vlkom rozprávali na streche budovy Arcibiskupstva pražského.

Vlk sa narodil 17. mája 1932. V šesťdesiatych rokoch vyštudoval archívnictvo na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V odbore aj niekoľko rokov pracoval, no potom sa prihlásil na kňazské štúdia v Litoměřicích. Komunisti však dosiahli, aby ho jeho predstavení postupne posielali iba do menších farností – „za trest“.

Pri súčasnom volaní pápeža Františka po reforme bol postoj kardinála takpovediac „františkovský“.

Po odobratí štátneho súhlasu umýva v Prahe výklady, neskôr sa vráti k pôvodnému odboru, ktorý vyštudoval. Po Nežnej revolúcii je rehabilitovaný, v roku 1990 sa stáva biskupom a o rok na to pražským arcibiskupom a českým primasom. Za kardinála je menovaný v roku 1994. Neskôr sa zúčastní konkláve, z ktorého vzíde pápež Benedikt XVI.

Kardinál Vlk bol mužom ekumenického a medzináboženského dialógu, stretával sa často so židovskou náboženskou obcou aj inými cirkvami.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.anton Vydra .klub
.diskusia
.neprehliadnite